Povinná karanténa se týká všech Izraelců, kteří se vrátí do rodné země z ciziny. V ten moment ale dostanou na ruku elektronický náramek, informuje o tom zahraniční web Daily Mail. Podle odpůrců nového nařízení se jedná o narušení soukromí a svobody.
Pomocí těchto náramků bude vláda moci sledovat pohyb všech osob a mít tak pod dohledem i jejich chování. Trnem v oku většině Izraelců může být i fakt, že agendu spojenou s funkčností náramku bude mít pod kontrolou soukromý subjekt. Nový zákon již parlament schválil.
Osoba bude mít na výběr ze dvou možností. Jestliže odmítne si náramek nasadit, bude do karantény převezen do detenčního zařízení. Jedinou výjimku budou tvořit děti do 14 let. Mnozí kritici nového zákona si ale skálopevně stojí za tím, že je diskriminační a narušuje závažným způsobem svobodu lidu.
Momentálně je karanténa povinná pro všechny, kteří přijedou do Izraele. Lidé ji nemusí podstoupit v případě, kdy se prokážou osvědčením o očkování vydaným ministrem zdravotnictví, nebo řádným způsobem prokážou, že se z nemoci covid-19 již v minulosti vyléčili.
„Ti, kteří byli očkováni nebo se uzdravili v zahraničí, mohou být z karantény propuštěni, pokud podstoupí test na hladinu protilátek v těle,“ dodává podrobnější informace Daily Mail.
Náramky nejsou nic nového
V celé zemi elektronické náramky fungují už několik týdnů, jen na dobrovolné bázi. Cílem je podle vlády jen monitorovat pohyb lidí a zda neporušují nějakým způsobem vládní nařízení.
Data budou zprostředkovávat, podle zahraničních médií, soukromé firmy. Veškeré informace a data jsou následně uloženy na serverech, jež spadají pod kompetenci samotného ministerstva.
Kam jdete, náramek údajně nezjistí
Jakmile dotyčná osoba v karanténě opustí svůj dům, náramek předá okamžité hlášení příslušným úřadům. Veškeré informace nasbírané během karantény jsou ihned smazány. V ojedinělých případech, pokud nedochází k opětovnému porušování vycházení, jsou smazány nejpozději do třiceti dní.
Podle odborníků náramky budou skutečně sledovat pouze to, zda člověk neporušil nařízení a nachází se na zmíněné poloze. Pokud by ji opustil, náramek předá jen informaci o porušení. Kde se ale osoba následně nachází, údajně nezjistí.
„Náramek může shromažďovat pouze informaci, zda dotyčný člověk dodržuje karanténu, a žádné další údaje,“ píše The Jerusalem Post.
Dříve již izraelský soud v rámci vládních nařízení některé restrikce sám zmírnil, neboť podle něho byly v těsném rozporu s již platnými zákony. Jedním z platných omezení je počet možných osob vstupujících do země, který byl omezen na tři tisíce.
Autor: Ivan Glaser