Ve městě Brooklyn center poblíž Minneapolisu zastřelili policisté černošského mladíka Daunteho Wrighta. Podle jeho matky došlo k incidentu při silniční kontrole. Ve zhruba třicetitisícovém městě tak včera večer vypukly masové protesty, k jejichž potlačení musela být přivolána i Národní garda.
Protesty kvůli zastřelení dalšího černošského mladíka vypukly ve městě Brooklyn center, které leží poblíž Minneapolisu, včera večer.
Policisté museli proti demonstrantům použít slzné plny a oslepující granáty. Ve městě byla vyhlášena uzávěrka a na místo byla přivolána i Národní garda.
Osvěžovač vzduchu
Matka zastřeleného mladíka Daunteho Wrighta řekla, že jí její syn během jízdy volal. Následně byl podle ní zastaven policií a vytažen ven z vozidla kvůli tomu, že měl na zpětném zrcátku osvěžovač vzduchu.
Wright údajně poté mobil položil a za chvíli matce zavolala jeho spolujezdkyně a oznámila jí, že byl její syn postřelen.
Podle policejní verze byl mladík zastaven za porušení silničních předpisů. Při kontrole však policisté zjistili, že je na něj uvalen zatykač. Pokusili se ho proto z auta vytáhnout. Wright však nastoupil zpět a začal ujíždět, načež po něm jeden ze strážníků vystřelil.
Mladík poté policii ujížděl několik bloků, ale po chvíli narazil do jiného auta a na místě zemřel. Spolujezdkyně byla hospitalizovaná a údajně neutrpěla žádná život ohrožující zranění.
Policejní oddělení ještě dodalo, že oba strážníci, kteří mladíka zadrželi, měli po celou dobu zásahu zapnuté kamerky. Ty by mohly při vyšetřování výrazně pomoci objasnit, co se opravdu stalo.
Nedostaneme spravedlnost, nedostanete mír
V reakci na incident se sešly stovky obyvatel vyjádřit své znepokojení před policejní stanici v Brooklyn centre.
Demonstrace se však rychle proměnily v nepokoje. Několik lidí neslo transparenty s nápisy „Black lives matter“ (Na černošských životech záleží), „Nedostaneme spravedlnost, nedostanete mír“ nebo „Spravedlnost pro George Floyda“.
Na místo byla přivolána i Národní garda. Podle BBC policie použila slzný plyn a oslepující granáty.
Starosta města Mike Elliott vyhlásil zákaz vycházení do šesté hodiny ranní. „Žádáme, aby protestující zůstali pokojní, a aby pokojní protestující nebyli konfrontováni násilím,“ řekl Elliott podle agentury Al-Džazíra. Dodal, že smrt Wrighta je podle něj tragická.
Paralela
Podobný případ se stal v Minneapolisu i loni v létě. Tehdy zde policista Derek Chauvin klečel na krku zatčeného George Floyda, která následně zemřel.
V zemi se kvůli tomu spustili masové nepokoje, při kterých bylo podle BBC poškozeno několik set budov, mnoho lidí bylo zraněno a několik jich i zemřelo.
S Derekem Chauvinem, který je z Floyodovy smrti obviněný, nyní v Minneapolisu probíhá soud.
Autor: Petr Hejčl