Původně poklidné demonstrace na protest barmskému vojenskému převratu se začínají přiostřovat. Podle zdrojů OSN si zásahy policie vyžádaly mnoho zraněných protestujících.
Puč, který se v Barmě nedávno odehrál, zbavil funkce dosavadního prezidenta Win Myina i premiérku Do Aun Schan Su Ťij, nositelku Nobelovy ceny za mír.
V čele státu momentálně stojí generál Min Aun Hlain, který obvinil bývalé představitele země z falšování voleb. Toto obvinění se však podle OSN nezakládá na pravdě.
Snaha o zavedení diktatury se setkává s odporem obyvatel
Premiérka, která se těší velké oblibě obyvatelstva, byla zatčena a převezena do domácího vězení. Tato skutečnost podnítila další vlnu protestů, proti kterým barmská policie tvrdě zasahuje.
Po použití vodních děl a slzného plynu využila i střelby gumovými projektily, což zapříčinilo zranění nejméně tří demonstrantů.
Samozvolený generál promluvil v úterý k demonstrantům a slíbil jim vyhlášení nových, svobodných voleb a respektování vítěze, jejich rekapitulace ale nedosáhl. I přes zákaz shromažďování vyrazily znovu do ulic desetitisíce lidí.
Zdroje ze země uvádějí, že vzrůstá občanská neposlušnost na úřadech i ve školách. Někteří lékaři se rozhodli neordinovat. Armáda proto rozšířila zákaz shromažďování na další oblasti a snaží se zamezit dalšímu nárůstu nespokojenosti.
Střety se budou pravděpodobně vyostřovat
Experti na danou oblast předpovídají, že armáda v následujících dnech proti protestujícím zakročí výrazně hrubším způsobem. Vzhledem k obrovské vlně nespokojenosti napříč celou Barmou se momentálně puč nedá považovat za dokončený. Dá se očekávat, že se nový vůdce země pokusí demonstranty zastrašit.
I přes kroky, které armáda podniká k zastavení nepokojů v zemi, narůstá počet demonstrantů, kteří vyjadřují podporu zatčenému prezidentovi i premiérce. „V boji budeme pokračovat,“ uvedl v prohlášení jeden z demonstrantů a zároveň vyzval armádu k propuštění politických vězňů.
Autor: Aneta Střechová