V Bratislavě se konalo shromáždění, které odsoudilo útok na členy LGBTQ komunity. Ke střelbě se vyjádřili slovenští i zahraniční politici

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
lgbtq
Zdroj: Shutterstock

Lidé na Slovensku, ale také v Čechách, a dokonce i dalších zahraničních zemích odsuzují hromadně střelecký útok v Bratislavě spáchaný proti příslušníkům LGBTQ komunity. Minulý týden ve středu v ulici Zámocká teprve devatenáctiletý útočník zavraždil dva mladíky, o den později ho policie našla mrtvého. Spáchal sebevraždu.

Koncem minulého týdne se nejen v Bratislavě, ale i v dalších městech na Slovensku konaly protesty, na kterých účastníci odsoudili čin spáchaný na účastnících LGBTQ komunity. Na místě činu středeční střelby se zapalovaly svíčky, lidé vzpomínali na zesnulé.

Při střelbě zemřeli dva mladí lidé. Matúš, kterému bylo teprve 23 let, a sedmadvacetiletý Juraj. Bratislavský pochod směřoval z místa činu na náměstí Slovenského národního povstání, kde zazněly projevy, píše server Novinky. Bez povšimnutí nezůstala událost ani ve světě, informoval o ní například britský server BBC.

Na twitteru se objevila na oba zesnulé krátká vzpomínka. Autor příspěvku v ní popsal muže jako ty, kteří nikdy nemlčeli a nebáli se vyjádřit, za to ale nakonec neprávem zaplatili a teď už musí mlčet navždy.

Vyjádření politiků

„Promiňte, mrzí mě, že naše společnost nedokázala ochránit vaše blízké. Promiňte, že někteří z vás se nemůžou na Slovensku cítit bezpečně. Mrzí mě, že jako lidé z komunity LGBTQ se stále cítíte na Slovensku nepřijati. Patříte sem, jste pro naši společnost hodnotní,“ řekla prezidentka Zuzana Čaputová podle slovenského webu Pravda v projevu na shromáždění.

Nejen přímo na akci vystoupila řada politiků. Mnoho jich napsalo vyjádření upřímné soustrasti rodinám na své sociální sítě. „Je nepřípustné, aby se kdokoliv kvůli svému způsobu života měl bát o svůj život. Žádná forma extremismu není přípustná,“ uvedl v prohlášení podle České televize premiér Eduard Heger.

„Hrubě odsuzuji takový skutek, protože Slovensko je demokratická země,“ dodal. Na facebooku se k útoku vyjádřil také bývalý slovenský předseda vlády Igor Matovič. Na twitteru napsal pár slov i český premiér Petr Fiala. „Naše demokratické společnosti nesmí tolerovat násilí a nenávist zaměřenou na jakékoli skupiny obyvatel,“ napsal.

„Musíme bojovat proti diskriminaci a chránit lidská práva u nás i ve světě. Nesmíme dovolit, aby se podobné události opakovaly,“ napsal na twitteru ministr zahraničí Jan Lipavský. K toleranci všech lidí vyzvala i předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Slovensko doposud nemá v zákoně povolena ani registrovaná partnerství. Heger podle České televize neodpověděl na novinářský dotaz, zda vláda vyhoví požadavkům na zlepšení postavení členů komunity LGBTQ. Řekl jen, že není pro rychlá řešení.

Zdroj: Novinky, BBC, Pravda, Česká televize, Facebook, Twitter, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články