V Londýně se na řece Temži utvořil ostrov z vlhčených ubrousků. Lidé nemají ani ponětí, co způsobují jejich splachováním do záchodu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
tower bridge londyn
Zdroj: Profimedia

V londýnské části řeky Temže se kvůli odpadkům, konkrétně vyhozeným vlhčeným ubrouskům, vytvořil ostrov o velikosti zhruba dvou tenisových kurtů. Britská poslankyně Fleur Andersonová, která o celé záležitosti informovala zahraniční deník The Times uvedla, že takový odpad může i změnit tok řeky a je pro přírodu velmi nebezpečným.

„Stála jsem na něm. Je to metr, někde i víc, hluboká vrstva vlhčených ubrousků,“ popsala Andersonová ostrov, který byl vytvořen čistě z vyhozeného odpadu. Ostrov se utvořil v ohybu Temže na západním okraji Londýna.

Následně pak při řešení problému v parlamentu varovala, že právě vlhčené ubrousky tvoří až 90 % takzvaných tukovců. Jedná se o hrudky z tuku, které ohrožují životní prostředí i bezpečnost lidí tím, že ucpávají kanalizace a znečišťují vody.

Lidé nejsou dostatečně informováni

Podle poslankyně je velký problém v tom, že lidé nejsou dostatečně informováni o tom, co mohou vyhazovat do odpadních vod, a co naopak ne. Řada lidí totiž vlhčené ubrousky splachuje do záchodu, aniž by si uvědomovali, čeho se dopouští.

„Dostatečně se neví, že se při spláchnutí nerozloží a že v systému dlouho zůstávají. Putují až do moře, vyplavují se na březích Temže,“ říká podle webu Evening Standard Andersonová. Její slova doplnila i Rebecca Powová z britského ministerstva životního prostředí.

Ta občany Velké Británie vyzvala, aby nevyhazovali vlhčené ubrousky do záchodu, zároveň je informovala o dalších odpadech, které mohou být podobně nebezpečné. Ostrov vytvořený na řece je podle ní velkým varováním.

Stačilo pět let

„Za necelých 5 let se na řece Temži objevil tento ostrov z vlhčených ubrousků. V některých místech je až 1,4 metry vysoký a pokrývá plochu, kterou by dohromady měly dva tenisové kurty,“ píše se v příspěvku na twitteru, který ostrov zachycuje na fotce.

Odpovědí na příspěvek jsou nechápavé komentáře. Někteří lidé nerozumí tomu, jak mohou být jiní tak nezodpovědní, řada sledujících ale potvrzuje, že neměla ani tušení o tom, že se ubrousky nerozloží a mohou nadělat tolik problémů.

Podle britské vlády jde jen o jeden z děsivých příkladů, které dokazují, co může způsobit lidská nevědomost. Nyní se tak bude ministerstvo dále soustředit především na to, aby obyvatelé země byli v těchto zásadních oblastech velmi dobře informováni.

Zdroj: The Times, Evening standard, Independent, Twitter

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články