Studie s názvem Detekce a charakterizace mikroplastů v lidském mateřském mléce, jež byla publikována v basilejském odborném časopise Polymers, poprvé odhaluje přítomnost mikrolplastů v mateřském mléce. Vědci jsou velmi znepokojeni potenciálními zdravotními dopady na děti, uvádí The Guardian.
Mikroplasty je obecné označení užívané pro různorodé úlomky plastů o velikosti od 100 nanometrů až po pět milimetrů, které se vyskytují ve vodě, v půdě i ve vzduchu jako součást jejich znečištění.
Mikroplasty tvoří směs vláken, kuliček či zlomků nepravidelného tvaru, které se posléze hromadí v oceánech, uvádí web ČT24. Jak dokazují nejnovější výzkumy, nehromadí se mikroplasty jen tam.
Microplastics found in human breast milk for the first time https://t.co/vwiHHygsrl
— The Guardian (@guardian) October 7, 2022
Mikroplasty ve většině vzorků
V Římě, kde studie probíhala, byly 34 ženám odebrány vzorky mateřského mléka týden po jejich porodu. Všudypřítomný výskyt mikroplastů v životním prostředí určuje nevyhnutelný kontakt s člověkem, a to především třemi způsoby: požitím, vdechováním a dermálním kontaktem, uvádí vědci ve studii.
Výzkum mateřského mléka odhalil mikroplasty složené z polyethylenu, PVC a polypropylenu, které se všechny nacházejí v plastových obalech. Vzorky mateřského mléka byly odebrány, skladovány a analyzovány bez použití plastů, aby se vyloučila kontaminace, upozorňuje The Guardian.
Kojit, či nekojit?
„Důkaz přítomnosti mikroplastů v mateřském mléce zvyšuje náš velký zájem o extrémně zranitelnou populaci kojenců,“ cituje The Guardian doktorku Valentinu Notarstefano z italské univerzity.
„Bude velmi důležité posoudit způsoby, jak snížit vystavení těmto kontaminujícím látkám během těhotenství a kojení, je však třeba zdůraznit, že výhody kojení jsou mnohem větší než nevýhody způsobené přítomností znečišťujících mikroplastů,“ dodává Italka.
„Studie, jako je ta naše, nesmí omezit kojení dětí, ale naopak zvýšit povědomí veřejnosti a tlačit na politiky, aby prosazovali zákony, které znečištění snižují,“ zdůraznila vědkyně.
Mikroplasty jsou všude!
V posledních letech se studie zaměřené na mikroplasty objevují stále více. V roce 2021 vědci publikovali studii s názvem Plasticenta: První důkaz mikroplastů v lidské placentě v časopise Environment International. Mikroplastické částice byly poprvé odhaleny v placentách nenarozených dětí, což je podle vědců velmi znepokojující.
Čtěte také:
Robotická ryba umí v oceánech posbírat mikroplasty. S novým vynálezem přišli čínští vědci
Následně byla v tomtéž časopice v letošním květnu publikována studie s názvem Zjištění a kvantifikace znečištění plastovými částicemi v lidské krvi. Tento objev dokázal, že částice mikroplastů mohou cestovat po těle a následně se usazovat v orgánech.
Letos v dubnu navíc vědci potvrdili, že našli mikroplasty v plicích žijících lidí. Dříve totiž byla jejich přítomnost v těle potvrzena jen na základě pitev.
Zdroj: National Library of Medicine, ČT24, Twitter, The Guardian, Přehledně24
Autor: Evženie Novotná