V Německu se chystá velké zdražování benzinu o 18 korun. Hrozí drahé pohonné hmoty i u nás?

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
cerpaci stanice
Zdroj: Martin Veselý / MAFRA / Profimedia

Němci plánují velké zdražování benzinu a nafty. Na tom by asi nebylo nic hrozného, ale částka, o kterou se pohonné hmoty zvýší, může být v řádech několika korun. Informovala o tom Mladá fronta DNES.

Uhlíková daň tak evidentně nestačí. Důvodem velkého zdražování na německých čerpačkách je neplnění vládních cílů, hlavně co se týče emisí oxidu uhličitého. V České republice se o něčem podobném zatím neuvažuje.

Německo podle materiálů zaostává za klimatickými cíli

Německá média se dostala k dokumentům, které prozrazují, že Německo výrazně zaostává za vlastními cíli ohledně klimatu, které si stanovilo. Dokonce nesplňuje cíle ani pro Pařížskou dohodu o klimatu. Projekt německé vlády se jmenuje „Projektionsbericht“ a ten vláda zveřejňuje co dva roky.

Nejnovější zpráva se měla dostat k veřejnosti v letošním březnu, ale kvůli koronaviru a následným problémům s koordinací ministerstev a Evropské unie nakonec ještě nebyla publikována.

Ještě není jisté, jestli se zpráva objeví do začátku voleb do spolkového sněmu, které budou 26. září. Německý deník Handelsblatt tvrdí, že již nyní má v ruce koncept materiálu. Bohužel se v něm má psát, že Německo bude zdražovat pohonné hmoty.

Rozdíl může být až několik stovek euro

Německo podle nejnovější zprávy nesplní klimatické cíle v roce 2021 až o sedm milionů tun, v roce 2022 se tento údaje ještě navýší, a to na 20 milionů tun. Připlatit za benzin nebo naftu si tak obyvatelé mohou až o 70 centů, což je v přepočtu asi 18 korun.

Pro rodinu na venkově, která potřebuje mít dvě auta, by se tak v ročním rozpočtu jednalo o 1 800 eur navíc, jedna rodina bydlící ve městě s jedním autem by si připlatila 700 eur. Pro chudší rodiny to tak bude velký zásah do rodinného rozpočtu.

Německo má přitom odsouhlasenou uhlíkovou daň ve výši 25 eur za jednu tunu. Tuto daň zaplatí všichni, kteří nějakým způsobem vytvářejí emise CO2. Pokud by ale vláda chtěla vyrovnat 20 milionů tun během jednoho roku, musela by přijít radikální změna.

Jestli ale tento návrh projde, je možné, že němečtí obyvatele budou jezdit pro pohonné hmoty k hranicím České republiky. Ministerstvo financí ale potvrdilo serveru idnes.cz, že nic takového se u nás nechytá. Čeští řidiči si tak mohou oddechnout.

Zdroj: iDnes.cz

Autor: Raina Tomanová



Související články