Poprvé od druhé světové války začal v Nizozemsku platit zákaz nočního vycházení, a to od 21:00 do 4:30 ráno. Část veřejnosti s opatřením, které bylo v sobotu vyhlášeno, nesouhlasí a bere ho jako omezení svých práv. Tito lidé se druhý den sešli na demonstraci na Muzejním náměstí v Amsterdamu a k rozsáhlým nepokojům došlo také ve městě Urk. S informací přišla agentura Reuters. K nedodržování opatření dochází také ve Velké Británii, kde se konají velké ilegální večírky.
V Nizozemsku jsou od října zavřené restaurace a bary. Školy a obchody pak od poloviny prosince. Nyní se přidal i zákaz vycházení. Ten neplatí na cesty do zaměstnání pro nezbytné profese, na cesty k lékaři a pro venčení psů.
Právě naštvaní provozovatelé pohostinství svolali nedělní protest na Muzejním náměstí, který porušoval zákaz veřejných shromáždění.
Policie se snažila náměstí vyklidit a použila k tomu vodní děla a psy. Protestující házeli po policistech kamení i pyrotechniku. Při akci bylo přes 100 lidí zadrženo.
Protestující zapálili testovací centrum
K dalšímu incidentu došlo v nizozemské obci Urk. Převážně mladí lidé vyšli na protest proti opatřením vlády, která mají zpomalit šíření koronaviru.
Během něj házeli kamení na policisty, zničili jejich auto, a nakonec zapálili i mobilní testovací středisko.
„Není to jenom nepřijatelné, je to jako políček do tváře, zejména místním zdravotníkům, kteří dělají, co mohou, a testovacímu centru, které se snaží pomáhat lidem z Urku,“ uvedly místní úřady.
Ve Velké Británii se dál konají party
Problémy s dodržováním protipandemických opatření řeší i policisté ve Velké Británii. Problémem je zde především nelegální setkávání lidí. Jedná se například o domácí večírky. Policisté dokonce nedávno zasahovali na svatbě, kde bylo 150 hostů.
Londýnská policie zasahovala také v neděli na nelegálním večírku, kterého se účastnilo asi 300 lidí. Policie nakonec nikoho nezadržela, ale rozdala pokuty v celkové výši až 15.000 liber (cca 440.000 Kč).
Autor: Markéta Krejčí