Švédsko usilující o vstup do NATO by nemělo očekávat podporu Turecka, uvedl v médiích tamní prezident Recep Tayyip Erdogan. Švédsko se ke vstupu do NATO přihlásilo po začátku války na Ukrajině, potřebuje však, aby Turecko, které je již členem, jeho žádost schválilo. To ale v současné chvíli kvůli vyhrocené situaci mezi státy Erdogan odmítá.
Hlavním důvodem jsou protiturecké protesty ve Švédsku, které svým činem podpořil krajně pravicový dánský aktivista Rasmus Paludan. Ten před tureckým velvyslanectvím ve Stockholmu v sobotu spálil korán, připomíná server BBC.
„Je zřejmé, že ti, kteří způsobili takovou hanbu před velvyslanectvím naší země, již nemohou očekávat, že jejich žádost podpoříme,“ uvedl podle webu turecký prezident.
Útok na svatou knihu byl odsouzen
Poté, co došlo ke spálení svaté knihy nejen před tureckým velvyslanectvím, ale i na dalších místech ve Švédsku, někteří jedinci projevili nelibost vůči muslimům skandováním protimuslimských hlášek. Tyto činy Ankara okamžitě odsoudila.
„Co nejdůrazněji odsuzujeme odporný útok na naši svatou knihu. Povolit tento protiislámský čin, který se zaměřuje na muslimy a uráží naše posvátné hodnoty, je naprosto nepřijatelné,“ cituje server CNBC turecké ministerstvo zahraničí.
Země následně odpověděla uspořádáním několika protestů proti Švédsku. Na jednom z nich dokonce účastníci spálili švédskou vlajku. Událost zachycuje i video na twitteru, u kterého je uvedeno, že jde o reakci na spálení posvátné knihy.
🇹🇷🇸🇪⚡️Turks burning the flag of Sweden outside the Swedish embassy in Ankara after the burning of the Koran at the Turkish Embassy in Stockholm was approved by the Swedish authorities.#turkey #turkiye #erdogan #nato #sweden #sverige #koran #stockholm #ankara pic.twitter.com/PrItOp4KY3
— hem_day (@hem_day) January 21, 2023
Vstupu do NATO se Švédsko nedočká
Aby mohlo Švédsko vstoupit do NATO, potřebuje schválení všech členských zemí. Většina států podle serveru The Guardian členství Švédů schválila, a to i kvůli v současné době probíhající válce na Ukrajině. Turecko ale zemi blokuje.
„Pokud vy milujete členy teroristických organizací a nepřátele islámu, klidně u nich dál hledejte podporu. Naše země se ale k ničemu podobnému nesníží,“ vzkázal turecký prezident ostatním členům NATO.
„Svoboda projevu je základní součástí demokracie. Ale co je legální, nemusí být nutně vhodné. Pálení knih, které jsou pro mnohé svaté, je hluboce neuctivý čin,“ uvedl v sobotu k celé věci premiér Švédska Ulf Kristersson. Vyjádřil omluvu těm, kterých se činy před tureckou ambasádou dotkly.
Jeho omluvu sice Turecko přijalo, vstup Švédska do NATO se však rozhodlo blokovat. Země tak zrušila únorové jednání, na kterém měla o vstupu kromě Švédska debatovat také s Finskem. Náhradní termín nebyl stanoven.
Zdroj: BBC, CNBC, The Guardian, Twitter
Autor: Šárka Cvrkalová