V Tunisu vypukla u příležitosti výročí smrti prominentního aktivisty demonstrace proti policejní brutalitě

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
demonstrace
Zdroj: Halfpoint/Shutterstock.com

Policie v sobotu uzavřela rozsáhlou oblast středního Tunisu a zablokovala silnice, když se tisíce protestujících shromáždily na největší tuniské demonstraci za poslední dekádu.

Demonstrace se konala v době, kdy tuniské úřady již několik týdnů uplatňují přísný zdravotní protokol, včetně uzavření kaváren, restaurací a obchodů kvůli pandemii koronaviru.

Protesty namířené na nerovnost v zemi začaly minulý měsíc střety a výtržnostmi ve znevýhodněných okresech. Účastníci těchto demonstrací poukazují na velké množství zatčených a nedodržování jejich práv. To však ministerstvo vnitra negovalo.

Po deseti letech je demokracie v zemi opět ohrožená

Demonstrace proběhla přesně osm let poté, co byl Chokri Belaid, předseda Demokratické vlastenecké strany a vůdčí hlas sekulární opozice v zemi, zastřelen před svým domem islámskými radikály.

Sobotní shromáždění podpořila unie UGTT, nejmocnější politická organizace v zemi, která má základnu s přibližně milionem členů. Její čelní představitel Samir Cheffi řekl: „Dnešek je poplašným výkřikem na obranu revoluce, na ochranu ohrožených svobod.“

Pořádková policie zablokovala hlavní ulice v centru města a zabránila jak motoristům, tak i chodcům ve vstupu do ulic kolem Avenue Habib Bourguiba, kde se i přes policejní zátarasy shromáždily tisíce demonstrantů.

Občané jsou nespokojení s politickou i hospodářskou situací

Protestující skandovali hesla proti umírněné islamistické straně Ennahda, člence několika vládních koalic, a opakovali heslo Arabského jara, které jim přineslo vytouženou demokracii: „Lidé chtějí pád režimu.“

Nespokojenosti občanů Tunisu nepřispívá nestabilní politická i ekonomická situace. Demokracie, kterou země nabyla před deseti lety, se jedněm zdá ohrožená, druzí vzpomínají na dřívější uspořádání jako na možné řešení současného problému.

Tunisko se momentálně potýká s vážnými hospodářskými problémy a každý třetí mladý člověk v zemi je nezaměstnaný.

Autor: Aneta Střechová



Související články