Krádež identity je závažný zločin. Ital Filippo Bernardini jej zopakoval hned několikrát. Dlouhé roky děsil vydavatele po celém světě. Díky svým propracovaným podvodům se mu totiž opakovaně dařilo krást nevydané rukopisy známých autorů.
Podle dostupných informací se jedná o devětadvacetiletého muže, který je zaměstnancem britského nakladatelství Simon & Schuster. V minulosti se mu mělo podařit oklamat několik stovek lidí a přivlastnil si tituly známých osobností, ale také založil přes 160 falešných webových domén.
Jak informoval deník The Guardian, Federální úřad pro vyšetřování zatkl po přistání na newyorském letišti muže s podezřením, že právě on je tímto fantomem, který vydavatelům i autorům působí problémy. Čeká ho soud, u kterého bude čelit obvinění z několika krádeží identity.
Mezi ublížené patřili i tito velikáni
Bernardini rozhodně věděl, kdo za problémy stojí. Mezi oběti jeho podvodů patřila velká jména, jako například spisovatelky Margaret Atwood a Sally Rooney. Podle BBC se lidé z nakladatelské branže dlouho snažili přijít na to, kdo je viníkem.
Podvodník měl od roku 2016 zacílit podle FBI minimálně na stovku lidí a založit více než 160 falešných webových domén. V prohlášení mluvčí Simon & Schuster uvedl, že vydavatelství bylo šokováno a zděšeno obviněním proti Bernardinimu, a že ho suspendovali, dokud se celá věc nevyjasní.
„Úschova duševního vlastnictví našich autorů je pro Simon & Schuster a pro všechny ve vydavatelském průmyslu prvořadá a jsme vděčni FBI za vyšetřování těchto incidentů a vznesení obvinění proti údajnému pachateli,“ dodalo později.
Motiv neznámý
V současné době se vede vyšetřování, které prokáže, zda je skutečně Bernardini vinen, a především co bylo motivem k jeho krádežím. Ten totiž doposud není známý. „Pokud se snažíte najít finanční a ekonomický zisk, je to samozřejmě jedna z nelegálních možností,“ řekl loni Vulture Daniel Sandström, literární ředitel švédského nakladatelství, které bylo několikrát terčem útoků.
Jenomže pachatel nikdy žádný z ukradených rukopisů nezveřejnil online, podle známých se ho nepokoušel nikde prodat a ani nepožadoval výkupné. On sám se k celé problematice prozatím odmítá vyjádřit a tvrdí jenom, že jeho vina nebyla doposud potvrzena a on k tomu nemá co říci.
V případě, že by se potvrdilo, že je skutečně viníkem, hrozily by mu podle policie vysoké pokuty a až několik let za mřížemi.
Pokud by se tento incident stal v České republice, jednalo by se o velice závažné porušení autorských práv, tzv. duševního vlastnictví. Autorské právo se zabývá vztahem mezi tvůrcem díla a jeho uživateli a zaručuje autorovi po určitou dobu omezená výlučná práva k jeho dílu.
V České republice totiž existuje Autorský zákon (č. 121/2000 Sb. ve znění pozdějších novelizací) a jeho porušení je vymahatelné i vzhledem k Trestnímu zákoníku (č. 40/2009 Sb, zejména § 270 Porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi).
V tomto konkrétní případě záleží také na okolnostech vyšetřování, na samotném motivu a na celkovém množství ukradených rukopisů.
Zdroj: The Guardian, Přehledně24
Autor: Šárka Cvrkalová