V4 se sešla v Bratislavě. Hovořilo se o cenách energií i válce na Ukrajině. Zeman se schůzky zúčastnil naposledy

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Visegradska Zeman Caputova
Zdroj: Profimedia

V Bratislavě se 11. října konalo setkání prezidentů zemí Visegradské skupiny (V4). Řešila se energetická krize, Green Deal a válka na Ukrajině. Akce se zúčastnil také český prezident Miloš Zeman. Ostatní hlavy států tam pak ocenily jeho práci — byla to totiž jeho poslední schůzka V4 coby prezidenta České republiky.

Visegrádská skupiny (V4) byla založena roku 1991. Jejími členy jsou: Česká republika, Maďarsko, Polsko a Slovensko. Uskupení je postaveno na regionálním partnerství, které země uplatňují například při jednání v rámci Evropské unie, jíž jsou všechny členem.

V úterý se v Bratislavě konalo setkání prezidentů a prezidentek Visegrádské čtyřky. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová tam přivítala Miloše Zemana, polského prezidenta Andrzeje Dudu a maďarskou prezidentku Katalin Novákovou.

Zeman se pustil do Green Dealu

Témata schůzky nastínil mluvčí českého prezidenta na svém oficiálním twitterovém účtu. Státníci tak mimo jiné diskutovali o energetické krizi a vysokých cenách energií.

Zeman při jednáních stihl zkritizovat Green Deal, tedy dohodu, kterou nedávno přijala Evropská komise. Jejím cílem je u členských zemí EU dlouhodobě snižovat emise skleníkových plynů.

„Máme obnovitelné zdroje, které musejí být pro jejich nestabilitu zálohovány konvenčními zdroji. Při vší úctě k životnímu prostředí bychom měli především pečovat o lidstvo,“ řekl Miloš Zeman ve svém projevu.

Čaputová a ostatní odsoudili Rusko

Zuzana Čaputová se snažila problém postihnout v souvislosti s válkou na Ukrajině. „Rusko využívá dodávky energií jako zbraň vůči nám a našim obyvatelům,“ řekla podle ČTK prezidentka Slovenska.

„Všichni si přejeme mír. Takovýto mír musí být spravedlivý. K tomu, aby nastal mír, stačí, aby ruští vojáci odešli z Ukrajiny a aby Rusko respektovalo hranice,“ dodala.

Všichni zúčastnění kritizovali postoje a chování Ruska a označili jej za velkou bezpečnostní hrozbu. Zároveň navzájem ocenili angažovanost při pomoci uprchlíkům.

Čaputová však upozornila, že v dodávce zbraní na Ukrajinu je skupina nejednotná, což je podle ní škoda. Narážela tak na postoj Maďarska, které odmítlo, aby byly přes jeho území převáženy zbraně, které právě mířily na pomoc napadené Ukrajině.

„Společně odsuzujeme kroky Ruska, útok na svrchovaný stát, anexi čtyř ukrajinských území a to, že se zbraně zaměřují proti civilním cílům,“ uzavřela podle Novinek jednaní maďarská prezidentka Katalin Nováková, která je ve své funkci teprve pět měsíců.

Všichni se rozloučili se Zemanem

Konec summitu využili státníci k tomu, aby poděkovali a ocenili práci prezidenta Miloše Zeman. Ten prezidentský úřad opustí na začátku příštího roku, na příští setkání V4 se tak už nepodívá.

I on sám vyzdvihl práci svých kolegů a visegrádskou spolupráci připodobnil ke spolupráci zemí Beneluxu. Nakonec navrhl, aby členské země popřemýšlely přijmout ještě jeden členský stát, a to Slovinsko.

Zdroj: Hrad, ČTK, Novinky, Twitter

Autor: Markéta Mladá



Související články