Vědci vymysleli způsob, jak přeměnit plasty na vanilkovou příchuť. Tohle byste svým dětem nedali

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
vanilkova zmrzlina dite
Zdroj: Shutterstock

Plastové láhve byly přeměněny na vanilkovou příchuť pomocí geneticky upravených bakterií. Poprvé se tak z odpadního plastu podařila vytvořit cenná chemikálie. O novince informoval web The Guardian. Jak to bude v budoucnu a budeme používat vanilin vyrobený z recyklovaných lahví?

Recyklace plastových lahví na lukrativnější materiály by mohla učinit proces recyklace mnohem atraktivnějším a efektivnějším. V současné době plasty po jednom použití ztrácejí asi devadesát pět procent své hodnoty materiálu.

Recyklace, snadná práce

Podpora lepšího recyklování a využívání tohoto odpadu je klíčem k řešení problému globálního znečištění planety plastovými produkty.

Vědci již vyvinuli mutantní enzymy, které rozkládají polymer polyethylentereftalát používaný pro výrobu plastových lahví na jeho základní jednotky, kyselinu tereftalovou. Vědci nyní použili chyby k přeměně kyseliny na vanilin.

Vanilin je široce používán v potravinářském a kosmetickém průmyslu a je důležitou hromadnou chemikálií používanou k výrobě farmaceutik, čisticích prostředků a herbicidů.

Globální poptávka po vanilinu roste a v roce 2018 činila třicet sedm tisíc tun, což výrazně převyšuje nabídku přírodních vanilkových bobů. Asi osmdesát pět procent vanilinu je v současné době syntetizováno z chemikálií získaných z fosilních paliv.

Joanna Sadler z University of Edinburgh, která nový projekt provedla, uvedla: „Toto je první příklad proměny biologického systému k recyklaci plastového odpadu na cennou průmyslovou chemikálii a má to velmi dobré důsledky pro oběhové hospodářství.“

Skvělý projekt

„Naše práce zpochybňuje vnímání plastu jako problematického odpadu a místo toho ukazuje jeho použití jako nový zdroj uhlíku, ze kterého lze vyrábět vysoce hodnotné produkty,“ uvádí Stephan Wallace z téže univerzity.

Po celém světě se každou minutu prodá asi jeden milion plastových lahví a pouze čtrnáct procent z nich se recykluje. V současné době lze i ty lahve, které jsou recyklovány, přeměnit pouze na neprůhledná vlákna pro oblečení nebo koberce.

Vědci se i nadále snaží vyladit bakterie a zvýšit míru recyklace. „Myslíme si, že to dokážeme rychle. Naše pracoviště disponuje úžasným robotizovaným zařízením pro montáž DNA. Budeme pracovat i na zvětšení procesu přeměny většího množství plastu. V budoucnu budeme schopni z plastových výrobků vyrobit i ty molekuly, které se používají v parfémech.

Nedávný výzkum ukázal, že plastové lahve jsou po plastových sáčcích druhým nejběžnějším typem znečištění plastů v oceánech. V roce 2018 vědci náhodně vytvořili mutantní enzym, který rozkládá plastové lahve, a jejich následná práce vytvořila superenzym, který sníží počet plastových lahví ještě rychleji.

Zdroj: The Guardian

Autor: František Olša



Související články