Velitel myanmarského vojenského převratu se dnes poprvé sejde s představiteli ostatních jihoasijských zemí

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
myanmar protesty
Zdroj: Robert Bociaga / Shutterstock.com

Šéf vojenské junty, která vládne Myanmaru od státního převratu ze začátku února, generál Min Aun Hlain se dnes poprvé od puče setká s představiteli jiných zemí. Na summitu Sdružení národů jihovýchodní Asie bude jednat o budoucnosti země i jejím vztahu k ostatním státům.

Vojenská junta provedla převrat v jihoasijském Myanmaru na začátku února. Pozatýkala představitele dosavadní vlády a začala tvrdě potlačovat protesty proti puči.

Státní převrat odsoudily například Spojené státy nebo NATO. Generál armády a současně i vůdce země Min Aun Hlain se dnes od získání moci vůbec poprvé setká s představiteli jiných zemí.

ASEAN

Na dnešní summitu Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) se sejde 10 jejích členů. Většina z nich již v minulosti situaci v Myanmaru odsoudila a Aun Hlaina k diskuzi dlouhodobě vyzývala.

„Setkání odráží hluboké znepokojení nad situací v Myanmaru a odhodlání ASEANu zemi pomoci se z této choulostivé situace dostat,“ řekl podle agentury Reuters indonéský ministr zahraničí Retno Marsudi.

Summit se uskuteční dnes v sekretariátu ASEANu v hlavním městě Indonésie Jakartě. Při příjezdu představitelů členů ASEANu se před budovou sešlo několik demonstrujících s nápisy jako „Demokracie pro Myanmar“ nebo „Jsme proti vojenskému převratu v Myanmaru“. Policie tyto skupinky brzy rozehnala.

První dialog s Aun Hlainem od převzetí moci v Myanmaru by mohl otevřít cestu k uklidnění situace v zemi, kde armáda od převzetí moci pozatýkala přes tři tisíce osob a podle Reuters dalších 745 zabila.

„Všichni v Bezpečnostní radě OSN již napjatě čekáme na výsledky jednání ASEANu ohledně Myanmaru, který si zaslouží seriózní a okamžitou pozornost,“ napsala na twitteru velvyslankyně Spojených států při OSN Linda Thomasová‑Greenfieldová.

Obavy

Někteří mají však z jednání naopak spíše strach, než naději na uklidnění situace. Agentura Reuters poznamenává, že někteří analytici varují, že pozvání generála junty na summit může vyústit v uznání legitimity jeho vlády.

„Formální reprezentace myanmarské armády na jednání ASEANu bez vynucení ústupků, jako je především konec krveprolití v zemi, není konstruktivní,“ napsala například Huong Le Thu z Australského institut strategické politiky v analýze o dnešní schůzi.

Autor: Petr Hejčl



Související články