Loni v listopadu proběhly v Kampale, hlavním městě Ugandy, masové nepokoje, při nichž podle tamní vlády zabila policie přes 50 osob. Sám ministr bezpečnosti pak po masakru obhajoval použití zbraní ze strany policistů jako nutnou sebeobranu. BBC však teď přišla s novými šokujícími odhaleními o reálném osudu těchto obětí.
Loňské listopadové nepokoje v Ugandě vypukly poté, co tamní policie zatkla jednoho z kandidátů na prezidenta, opozičníka Bobiho Winea. Mnoho pozorovatelů a reportérů tehdy situaci v zemi přirovnalo k válce.
Události byly zachyceny na mnoha videích, které ukazují zapálené budovy, střílející policisty i zuřící davy. BBC teď analyzovala přes 400 záběrů a hovořila s více jak 30 svědky, aby nyní přinesla unikátní investigaci o tom, za jakých okolností tehdy přišlo o život více jak 50 lidí.
Náklaďáky s policisty střílejícími do davu
BBC zveřejnila o investigaci patnáctiminutové video obsahující několik záběrů z tehdejších protestů včetně těch zachycujících poslední sekundy několika osob.
Jednou z nich byla 28letá matka čtyř dětí Kamuyat Nangobiová, jejíž smrt byla též zachycena na videu. Nešlo přitom o protestující, ale o pouhou servírku, která obsluhovala v místě nepokojů.
Nangobiovou zasáhla kulka jednoho z policistů do hlavy. Jedno z videí z místa ukazuje, jak po silnici okolo Nangobiové vysokou rychlostí projíždí nákladní vozidlo s číslem 17 a poznávací značkou UP 5564, na jehož korbě je několik policistů. Ve stejný moment, kdy je na videu slyšet střelba do náhodných kolemjdoucích, upadá Nangobiová do kaluže krve.
Čtyři mrtví během minuty
Nangobiová však nebyla zdaleka jediná z těch, kteří zemřeli, aniž by se účastnili samotných protestů. Stejný nákladní policejní vůz s číslem 17 projíždějící ulicí Kampala Road, kde byla Nangobiová zabita, je totiž vidět i na několika dalších videích.
Podle záběrů, které BBC sesbírala, jen během toho, co policejní vůz číslo 17 projel ulicí Kampala Road, postřelili jeho členové nejméně sedm lidí, z nichž čtyři nebo pět zemřelo. Ani u jednoho z nich přitom nelze prokázat, že se účastnili demonstrací.
Sesbírané záběry pak BBC údajně předala vládním činitelům, kteří odpověděli s tím, že pozůstalí neoprávněně zabitých obdrží kompenzace. Ověřování těchto incidentů ale může trvat velmi dlouho.
I přes tato fatální selhání, při kterých policie zabila nevinné občany a jež se podle BBC patrně odehrála i jinde než jen na Kampala Road, ugandský ministr bezpečnosti Elly Tumwine v televizi zásah policie při listopadových protestech několikrát vychválil.
„Chci pogratulovat našim bezpečnostním složkám za to, co udělaly. Obnovit mír a pořádek během dvou dnů není lehká záležitost,“ řekl například Tumwine v televizi UBC.
Autor: Petr Hejčl