Volby v Izraeli vyhrál Likud, poprvé za 30 let v parlamentu nezasednou zástupci drúzů

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Likud Benjamin Netanjahu
Zdroj: Profimedia

Izraelské úterní volby prozatím vyhrává pravicová strana Likud expremiéra Benjamina Netanjahua. Ta získala podle BBC zatím celkem 89 procent hlasů, na druhém místě se pak umístila strana Ješ atid. Konečné výsledky hlasování by měly být známy nejpozději ve čtvrtek večer.

Likud má prozatím 32 mandátů ze 120, společně se spojenci by tak nyní mohl dát dohromady většinu, tedy 65 křesel, jak uvádí izraelský deník Haaretz.

Strana Ješ atid současného premiéra Jaira Lapida má mandátů 24. Za možné spojence Likudu pro příští vládu jsou považovány ultrapravicový blok Náboženský sionismus, který má nyní čtrnáct mandátů, náboženská strana Šas, jíž nyní připadá jedenáct křesel, a Jednotný judaismus tóry s aktuálně osmi mandáty, doplňuje Česká televize.

Likud už si nárokuje funkce

Podle serveru Reuters se už v současné chvíli z řad zástupců Likudu ozývají žádosti o funkce. Například poslanec a bývalý izraelský velvyslanec při OSN Danny Danon projevil zájem o to stát se předsedou parlamentu.

Prezident republiky Miloš Zeman vítězné straně pogratuloval a Hrad pak zveřejnil jeho oficiální vyjádření. „Jsem upřímně rád, že jste se vrátil do vrcholné politiky. To Vám umožní i nadále pracovat pro blaho Státu Izrael a posilovat jeho vliv na regionální i mezinárodní úrovni,“ vzkázal Netanjahuaovi.

Někteří z potenciálních partnerů strany Ješ atid pro sestavení vlády ale bojují o vstup do parlamentu, protože zatím nezískali potřebné minimum 3,25 procenta hlasů. Podle České televize jde především o levicový Meretz, který zatím získal 3,19 procenta hlasů.

4 mandáty pro labouristy

BBC informuje, že se do parlamentu dostanou částečně také labouristé, kteří v současné době mají mandáty 4. Ve straně je v současné době bouřlivo, protože předsedkyně Merav Michaeliová odmítá poskytnout rozhovory, z řad zástupců strany však zní názory, že by měla odstoupit.

Vůbec poprvé za 30 let ale nezasedne v parlamentu žádný zástupce komunity drúzů. Jde o Syřany, kteří mají status izraelských rezidentů. Na svých kandidátkách mělo příslušníky této komunity několik stran, ale až na nižších místech, vysvětluje Česká televize.

Zdroj: Haaretz, Reuters, BBC, Česká televize, iDNES, Pražský hrad

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články