Chorvatsko je od roku 2013 členem Evropské unie a od roku 2023 začíná platit eurem. Pouze první dva týdny v lednu budou ještě obchodníci přijímat kuny, které byly v zemi zavedeny v roce 1994. V současné době vede ale Chorvatsko spor se Srbskem kvůli portrétu Nikoly Tesly, který se objeví na některých mincích. Jeho původ je totiž sporný a Srbům se nelíbí, že by ho měli mít Chorvaté.
Nikola Tesla byl slavný vynálezce a fyzik, který se podle většiny zdrojů narodil v Chorvatsku, má však srbský původ. V lednu půjdou do oběhu některé chorvatské euromince s jeho vyraženou podobiznou. Ne všem se to ale líbí.
Spory o Teslu
Už před časem se o novém vzhledu mincí v Chorvatsku hlasovalo a právě podobizna Nikoly Tesly získala nejvíce hlasů. Proto bude jeho obličej zdobit mince v hodnotě 10, 20 a 50 eurocentů. Srbové mají Teslu na penězích také, konkrétně na své bankovce v hodnotě 100 dinárů.
Podle serveru Euronews Chorvati věří, že Tesla by měl být považován za Chorvata, protože se narodil v malé vesnici v dnešním Chorvatsku, která se jmenuje Smiljan. Srbové se ale domnívají, že je jedním z nich díky svým srbským kořenům a východní ortodoxní víře.
Nejvíce Chorvatů se přitom hlásí k římskokatolické církvi a Tesla sám sebe považoval za světového občana. Zemřel ve Spojených státech, kam v roce 1994 emigroval. Zemřel v New Yorku v roce 1943 , většinu své vědecké kariéry tedy strávil právě ve Státech.
Chorvatský premiér Andrej Plenković prohlásil dle agentury AFP v červenci minulého roku, že nechápe, proč by vyobrazení Tesly na chorvatských euromincích mělo být problém.
Stalo se tak poté, co Národní banka Srbska (NBS) uvedla, že umístění podobizny vynálezce na mince nepovažuje za štastné. Srbský prezident Aleksandar Vučić se též k situaci postavil vůči Záhřebu kriticky.
Kuny budou ekologicky zlikvidovány
Nové mince a bankovky eur se do oběhu dostanou hned začátkem příštího roku. Podle webu The Dubrovnik Times budou bankovky s kunami zlikvidovány ekologicky. Kvůli barvám v nich obsažených nemohou být spáleny, mohly by tak totiž poničit ovzduší.
Místo toho budou rozřezány na malé kousky a použity jako materiál ve stavebnictví, například jako součást izolačních hmot, uvádí server. 5 200 tun mincí bude pak roztaveno a použito k dalším účelům.
Zdroj: Přehledně24, Euronews, Euractiv, The Dubrovnik Times
Autor: Šárka Cvrkalová