Webbův teleskop se opět vyznamenal. Tentokrát pořídil dechberoucí snímky planety Jupiter

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
jupiter_popsany
Zdroj: Profimedia

Webbův teleskop zachytil Jupitera, největší planetu naší sluneční soustavy. Nové snímky, které zveřejnila společnost NASA, ukazují Jupiter tak, jak ho dosud ještě nikdo neviděl. Na snímku jsou vidět polární záře i zuřící bouře.

Začátkem tohoto měsíce NASA zveřejnila snímek galaxie Cartwheel zachycený také Webbovým teleskopem. Vzdálená galaxie se nachází asi 500 milionů světelných let daleko. Nyní se teleskop zaměřil na planetu Jupiter a složením několika detailních snímků zachytil planetu s obřími bouřemi, silným větrem, polárními zářemi a extrémními teplotními a tlakovými podmínkami.

Jupiter, jak jej neznáme

Na dvou zveřejněných fotografiích společnosti NASA je planeta Jupiter společně se dvěma měsíci Adrastea a Amalthea (z celkového počtu 79 pojmenovaných měsíců) a prstenci. Jupiterova Velká rudá skvrna, bouře dostatečně velká na to, aby pohltila Zemi, jasně vyniká vedle bezpočtu menších bouří, které na planetě právě zuřily.

„Abych byla upřímná, opravdu jsme nečekali, že to bude tak dobré,“ řekla planetární astronomka Imke de Pater, emeritní profesorka na Kalifornské univerzitě v Berkeley v tiskové zprávě. „Je opravdu pozoruhodné, že na jednom snímku můžeme vidět detaily Jupiteru spolu s jeho prstenci, malými satelity, a dokonce i galaxiemi,“ dodala de Pater.

Unikátní podívaná

„Četné jasně bílé skvrny a pruhy jsou pravděpodobně vrcholky mraků zhuštěných konvektivních bouří ve vysoké nadmořské výšce,“ řekla Heidi Hammel, interdisciplinární vědecká pracovnice.

„Světlá barva v tomto případě ukazuje, že se jedná o velkou výšku. Nad Velkou rudou skvrnou i rovníkem je vysoko položený opar,“ upřesnila vědkyně zabývající se pozorováním Sluneční soustavy Heidi Hammel. Četné bílé skvrny podle ní značí vysoce položenou oblačnost, naopak tmavé pruhy jsou místa s malou oblačností, cituje vědkyni web ČT24.

Vesmírný dalekohled využívá infračervené světlo k odhalení jinak neviditelných aspektů vesmíru. Jelikož je infračervené světlo lidmi neviditelné, společnost NASA spolupracovala s nadšenkyní do tajů vesmíru Judy Schmidt z Modesto California. Ta pomocí vědeckých údajů zabarvila snímek tak, aby bylo lidskému oku patrné, co se na Jupiteru děje, uvádí web CNN.

Zdroj: NASA, Twitter, ČT24, CNN

Autor: Veronika Holcová



Související články