Dva zaměstnanci Bílého domu loni onemocněli velmi zvláštní chorobou. Ta se projevovala psychickými i fyzickými obtížemi, především neurologického rázu. Ač se jednalo o podřízené tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa, na světlo jej vytáhla až současná administrativa Joea Bidena. A to na nátlak obětí i zákonodárců. Případ, o kterém informoval deník The Guardian, tak slíbila prošetřit.
V Bílém domě se objevila nemoc u dvou lidí. První člověk onemocněl v listopadu, ihned po prezidentských volbách, druhý o několik týdnů později. Jejich symptomy byly podobné – bolest hlavy, nespavost, závratě a pocit tlaku uvnitř hlavy. U jednoho z postižených potíže samy odezněly, druhý však musel navštívit lékaře.
Když se o případech dozvěděli členové amerického Kongresu, začali si stěžovat. Vadilo jim, že nebyli dostatečně informováni a že vyšetřování nebylo kvalitní. „Jsem zděšená, že mnoho osob, které byly zraněny při plnění svých povinností, muselo bojovat, aby získalo adekvátní lékařskou péči a aby jejich zranění byla uznána,“ citovala CNN senátorku z Maine Susan Collinsová.
Tajné služby tedy začaly podezřelé skutečnosti podrobně vyšetřovat. Jak se ukazuje, podobné případy se občas objeví po celém světě. Nyní jejich četnost ovšem stoupá. Jak informoval Zpravodajský výbor Senátu USA, někteří lidé mají podobné příznaky, tedy bolest hlavy, závrať a nespavost, příčina se však nenajde.
Diplomaté onemocněli na Kubě
Zbytek je ale velkou neznámou. Nikdo nedokáže odhadnout, co může dané obtíže způsobovat. Ani lékaři dotyčných lidí nic nezjistili, ani vědci nemají žádnou teorii. Spekuluje se tedy o možné podobnosti mezi těmito případy a takzvaným „havanským syndromem“.
Tímto termínem se označuje onemocnění, které postihlo několik desítek diplomatů z Kanady a ze Spojených států amerických, když byli zaměstnáni na Kubě v období let 2015 až 2018. Nemocní si tehdy stěžovali na závratě, bolest hlavy, zvonění v uších. Další bylo rozmazané vidění a problémy s pamětí.
Útok na lidi nebo získávání dat
Americké ministerstvo zahraničí tehdy mluvilo o možném „sonickém útoku“ ze strany právě Kuby. Další pak byla teorie o špatně namontovaných odposlouchávacích zařízeních. Nikdy se ovšem nenašel žádný důkaz proti Kubě, ani proti nikomu jinému.
I v případech z Bílého domu se hovoří o možnosti užití určitého mikrovlnného útoku na nervový systém lidí, kteří následně onemocněli. Další teorií je, že se nejedná o cílený útok na osoby, ale že zdravotní potíže jsou pouze vedlejším účinkem jiného zařízení.
Podle teorií by se pak mohlo jednat o zařízení, jehož úkolem je například shromažďovat data z mobilních telefonů. Samozřejmě je prvním z podezřelých Rusko, neboť jeho výzkum se údajně zabývá i takovýmto typem přístrojů. Žádné důkazy však Spojené státy nemají.
Autor: Markéta Krejčí