Zákaz grilování: Má dopad na globální oteplování, říkají radní v jednom anglickém městě

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
grilovani
Zdroj: shafiga baghirova/Shutterstock.com

Brzy by úplný zákaz grilování mohl platit v britském městě Brighton. Mělo by se to týkat všech veřejných prostranství, ale i pláží a parků. Podle radních totiž tato aktivita napomáhá globálnímu oteplování. Informuje o tom deník Daily Mail.

Návrh radních je opřen o tvrzení, že časté grilování vypouští do ovzduší vícero škodlivin, tím zvyšuje oxid uhličitý v ovzduší a následkem je globální oteplování. Návrh podali ti, kteří ve městě kandidují za Stranu zelených. U obyvatel nová možná vyhláška nemá moc pochopení. 

Město se rozhodlo bojovat s klimatickou změnou. V důsledku toho se rozhodlo, že do roku 2030 bude uhlíkově neutrální. Vzniklo už několik vyhlášek omezující oxid uhličitý ve vzduchu, nicméně zákaz občasného grilování tomu má hodně napomoci. 

Zničí to turismus 

Ačkoliv jsou lidé zvyklí na cokoliv, nová vyhláška je rozhodně nenechala v klidu a ohradili se proti ní. Někteří se nebáli použít ani spojení, že následné opatření doslova „zabije letní turismus“, který je pro město tolik důležitý z hlediska financí. 

„Šílenství ohledně zákazu grilování je prostě neuvěřitelné. Kdyby ztlumili světla ve všech kancelářských blocích v kterémkoliv městě na hodinu, ušetřili by více uhlíku než všechny grily ve Velké Británii dohromady,“ uveřejnil Daily Mail nesouhlas jednoho zobyvatel. 

Někteří návrh kvitují 

Brighton každoročně navštíví více jak 10 milionů turistů, kteří na tamních plážích ve velkém grilují, na druhou stranu přivádí do rozpočtu města několik stovek milionů dolarů a zároveň turismus dává ve městě práci více jak 20 tisícům lidí. 

„Brighton byl vždy plný zábavy, tolerantní a vstřícné místo,“ podotkl další občan. S tím, že by grilování z již zmíněných důvodů nezrušil, pouze ho omezil na určité lokality. 

Najdou se však i tací obyvatelé, kteří jsou pro úplný zákaz. Mezi nejčastější důvody, proč to schvalují, patří nadměrný hluk, nepořádek na plážích, v parcích i v jiných lokalitách a v neposlední řadě i štiplavý kouř, který grilování doprovází. 

 „Nejlepší zpráva, kterou jsem za poslední roky slyšel. Doufám, že zákaz bude platit i pro grilování na zahradách v obytných oblastech,“ uvedl pro britský deník Daily Mail jeden z podporovatelů návrhu. 

Autor: Ivan Glaser



Související články