Zákaz ruského umění na Ukrajině. Parlament přijal dva zákony, které omezují ruské knihy i hudbu

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
ruska hudba
Zdroj: ermess / Shutterstock.com

Zákony o ‚derusifikaci‘ Ukrajiny musí ještě podepsat prezident Volodymyr Zelenskyj. Nově odhlasovaný zákaz se vztahuje na veřejnou produkci hudby umělců s ruským občanstvím a zákon také zakázal dovoz knih z Ruska a Běloruska. Ukončuje se také vědecko-technická spolupráce s Ruskem.

Petr Iljič Čajkovskij, Sergej Prokofjev, Sergej Rachmaninov, Nikolaj Andrejevič Rimskij-Korsakov, Igor Stravinskij nebo Dmitrij Šostakovič je jen hrstka hudebních skladatelů, kteří ovlivnili hudební vývoj a neodmyslitelně patří do kánonu hudebních skladatelů. Jejich díla zná celý svět, neustále jsou hraní, a hlavně se jejich díla stále těší velké oblibě veřejnosti.

Hudebních velikánů se to netýká

Zákaz se ovšem bude vztahovat na hudebníky, kteří mají nebo měli ruské občanství kdykoli po roce 1991, kdy Ukrajina vyhlásila nezávislost, s výjimkou těch, kteří jsou ukrajinskými občany nebo jimi byli v době své smrti. Umělci, kteří odsoudili ruskou válku na Ukrajině, mohou požádat o výjimku z tohoto zákazu, uvádí web BBC.

Důvodem opatření je obava z toho, že by ruská hudba mohla podporovat ruskou propagandu mezi Ukrajinci. Mnozí obyvatelé oblastí na východě a jihu Ukrajiny totiž historicky pociťují silné spojení s Ruskem. Proto je podle vlády důležité omezit ruskou hudební produkci, a naopak posílit hudební produkci národní a také zvýšení používání ukrajinštiny v denních pořadech.

Ruské knihy nebudou k dostání

Agentura DPA k celé situaci poznamenala, že už od roku 2016 knihy z Ruska podléhají na Ukrajině cenzuře. Pro ruské autory platí stejné nařízení, jako pro hudebníky, tedy zákaz se vztahuje na ty, kteří mají nebo měli ruské občanství kdykoli po roce 1991. Na dovoz ruskojazyčných knih z jiných zemí bude nutné osobní povolení.

„Zákony jsou navrženy tak, aby pomohly ukrajinským autorům sdílet kvalitní obsah s nejširším možným publikem, které po ruské invazi nepřijímá žádný ruský kreativní produkt na fyzické úrovni,“ cituje The Guardian ukrajinského ministra kultury Oleksandra Tkachenko.

Agresor Rusko

„Rád bych zdůraznil, a české zdroje tuto informaci často zamlčují, že zákaz se týká pouze současné produkce ruských umělců, kteří po rozpadu SSSR získali ruské občanství, tedy že pravděpodobně nebude zasahovat tvorbu klasiků jako Čajkovskij nebo Rimskij-Korsakov. Nejzřetelněji se zákaz projeví v rozhlasové produkci populární hudby, kde má ale působit jako v podstatě pozitivní kvóta pro větší zastoupení ukrajinské hudby v ukrajinštině,“ vyjádřil se exkluzivně pro Přehledně24 muzikolog a rusista z Univerzity Karlovy Vojtěch Frank.

„Myslím, že ve válečném stavu jsou takováto opatření v podstatě přirozenou reakcí kultury, která se tváří v tvář agresoru snaží o přežití. Když si uvědomíme, že v dobách, kdy byla velká část Ukrajiny součástí carského Ruska, docházelo například k přísným carským zákazům publikování v ukrajinštině na jejím území, tedy k potlačování vernaklární kultury z hegemonní pozice Ruska, tak v tom historickém kontextu jde opět o nějakou přirozenou reakci, obranu proti zničení vlastní identity. Je dost možné, že tyto zákazy budou po zlepšení vztahů zmírněny či staženy,“ dodává odborník na ruskou hudbu Frank.

Zdroj: The Guardian, WN24, BBC, Opera Plus, iRozhlas, Přehledně24

Autor: Veronika Holcová



Související články