Ruský opozičník Alexej Navalnyj se vrátil zpět do vlasti. Hned na letišti byl ale zatčen ruskými bezpečnostními složkami. Většina zahraničních politiků tento krok odsuzuje, ke kritice se připojují i představitelé české vlády.
Zatčení ruského aktivisty vyvolalo bouřlivé reakce velkého množství zemí. K jeho propuštění vyzývá předseda Evropské rady Charles Michel. Připojila se i většina světových lídrů. Nesouhlas vyjádřili také čeští politici.
Důvodem Navalného zadržení mělo být neplnění ustanovení podmíněného trestu za zpronevěru. Nyní mu hrozí až 3,5 roku vězení.
K propuštění vyzývá EU i US. Nevměšujte se, zní z Ruska
„Spojené státy důrazně odsuzují rozhodnutí Ruska zadržet Alexeje Navalného,“uvedl šéf americké diplomacie Mike Pompeo. Stejný vzkaz vyslala i EU, Kanada a další země.
„Byl zatčen za své názory, nikoli za to, co je mu formálně kladeno za vinu. Ruský režim tím porušuje mezinárodní smlouvy o lidských právech,“ uvedl ministr Petříček na Twitteru. Dodal, že na ministerském jednání navrhne diskusi o možných sankcích.
Premiér Babiš uvedl, že Navalného zatčení v něm posiluje pocit, že se Rusko vzdaluje od společenství demokratických států.
Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová na Facebooku požádala zahraniční představitele, aby „respektovali mezinárodní právo“ a věnovali se vlastním problémům.
Rusko otravu popírá
Podle německé armádní laboratoře byl Navalnyj otráven zakázanou nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok.
Výsledek analýzy potvrdily i laboratoře ve Francii a ve Švédsku, ke stejnému závěru dospěla také Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).
Navalnyj z pokusu o otravu obvinil ruského prezidenta Putina a ruskou tajnou službu FSB. Ruské úřady podíl na jeho otrávení odmítají a otravu zpochybňují.
Evropská unie a Velká Británie kvůli této kauze uvalily sankce na Putinovy spolupracovníky, Rusko odpovědělo vlastními postihy.
Autor: Aneta Střechová