Zavedení jednotných nabíječek se posunulo o další krok. Směrnici schválila Evropská komise

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Nabijecka
Zdroj: Vitalik Skaletskiy / Shutterstock.com

Evropský parlament v úterý 4. října schválil jednotnou nabíječku pro všechna zařízení. Do konce roku 2024 budou muset výrobci všechna nabíjecí zařízení vybavit portem USB-C.

„Je to velký den pro spotřebitele a také velký den pro naše životní prostředí,“ uvedl podle Novinek po jednání maltský europoslanec Alex Saliba.

Návrh byl schválen skoro jednomyslně

Jednotná nabíječka bude úlevou nejen pro spotřebitele, ale Evropská unie si od ní slibuje i úbytek odpadu, a tedy pozitivní dopad na planetu. Navíc by spotřebitelé dle výpočtů Evropské unie měli ušetřit až 250 milionů eur (přibližně 6,2 miliardy korun) za nákup příslušenství.

Návrh schválilo 602 poslanců a bude se týkat všech zařízení o výkonu do 100 W, které jsou napájeny kabelem.

Mezi zařízení, která budou muset mít jednotný port USB-C, patří dle webu Evropského parlamentu mobilní telefony, tablety, digitálními fotoaparáty, sluchátka, náhlavní soupravy, přenosné herní konzole a reproduktory, čtečky e-knih, klávesnice, myši, přenosné navigační systémy a laptopy.

Výjimku budou mít notebooky, které budou mít povinnost jednotnou nabíječku zavést až v roce 2026.

Nová zařízení zároveň budou kompatibilní s nabíječkami, které mají uživatelé již doma. Při nákupu nového zařízení se totiž spotřebitel pomocí informačního štítku dozví, pro kterou nabíječku je zařízení kompatibilní. Bude se tak moci rozhodnout, zda chce koupit novou, jednotnou, nabíječku nebo zda bude i nadále používat ty, co má doma.

Nyní bude muset směrnici schválit Rada EU a následně dojde ke zveřejnění v Úředním věstníku Evropského unie. Dvacet dní po zveřejnění pak směrnice vejde v platnost. Následně pak musí jednotlivé členské státy tuto směrnici zařadit do svého právního systému, na což budou mít dvanáct měsíců.

Ozývala se kritika na nečinnost EU

Dle iDNES se během schvalování směrnice ozývala kritika, že cesta ke schválení byla velmi dlouhá. Již v roce 2009 přišla komise s myšlenkou jednotné nabíječky. Následné debaty se však protahovaly a proti vystupoval například Apple. Ten totiž používá jiné konektory než většina jiných výrobců, a nesouhlasil proto se zavedením jednotného konektoru.

„Již přes deset let se snažíme z půdy Evropského parlamentu dotlačit Komisi k tomu, aby začala jednat (…), ale až donedávna byla Komise neaktivní,“ sdělila podle České televize europoslankyně Kateřina Konečná.

Další čeští europoslanci přijetí směrnice uvítali. Upozornili však na další problém.

„Pokud bychom sjednotili i druhou stranu, docílíme ještě menšího elektronického odpadu,“ uvedl například Marcel Kolaja a upozornil na nejednotné adaptéry.

„Každý máme doma mnoho nabíjecích kabelů, u kterých často ani nevíme, k čemu přesně jsou. Veškeré tyto nabíječky a kabely produkují až 13 tisíc tun elektronického odpadu ročně. Jednotný typ nabíjecího kabelu proto ulehčí život nejen nám, uživatelům elektronických zařízení, ale zejména tím výrazně ulevíme naší planetě,“ dodala europoslankyně Michaela Šojdrová.

„Ze schválení mám radost, výrazně mi to ulehčí nákup nového zařízení. Vždy si totiž hned hledám, jak budu danou věc nabíjet. Takhle aspoň budu moct využít už ty nabíječky, co mám doma nebo v kanceláři,“ uvedla pro Přehledně24 podnikatelka Karolína z Prahy.

Zdroj: Europarlament, Novinky, iDNES, Přehledně24, Česká televize

Autor: Soňa Jiroutová



Související články