Když pětadvacetiletá Halima Cisse z Mali zjistila, že je těhotná, neměla nejmenší tušení, jaké překvapení ji čeká. Během pár měsíců se ukázalo, že nečeká jedno, ale hned sedm dětí. Konečný počet narozených dětí byl však ještě o dvě vyšší.
Kvůli rizikovému mnohočetnému těhotenství žena odcestovala do Maroka, které je pro podobné případy lépe vybaveno. V marocké porodnici přišlo na svět císařským řezem pět dívek a čtyři chlapci, což byla premiéra i pro zkušené lékaře.
Všechny děti i maminka jsou v pořádku, informovali lékaři
Vzhledem k tomu, že Halima Cisse pochází z chudé oblasti, ve které se nenachází dostatečně vybavené zařízení pro bezpečný porod sedmi dětí, malijský prezident se osobně zasadil o její transport do Maroka. Tam přiletěla 30. března ve společnosti svého lékaře.
Do poslední chvíle bylo na ultrazvuku viditelných sedm dětí, i lékaři tedy byli překvapeni, když v průběhu porodu zjistili, že dětí je devět. Děti se narodily před termínem, což je u vícečetných těhotenství obvyklé. Momentálně jsou umístěny v inkubátorech.
„Matce i dětem se zatím daří dobře,“ uvedla pro agenturu AFP malijská ministryně zdravotnictví Fanta Siby. Marocký ministr zdravotnictví dodal, že se s podobným případem místní lékaři ještě nesetkali. Podle zdravotního stavu matky i dětí se bude o jejich návratu do vlasti mluvit v řádech týdnů až měsíců.
Lékaři se zákroku obávali, rizika předčasného porodu u vícečetných těhotenství bývají poměrně častá. V mnoha případech dochází k úmrtí některých nebo i všech dětí. Obávali se také o zdraví matky, pro kterou bylo celé období těhotenství extrémně náročné a vyčerpávající.
První přeživší devaterčata
Narození devíti dětí je velkou raritou, která byla doposud zaznamenána jen ve dvou případech. Poprvé v roce 1971, poté v roce 1999. Ani v jednom z nich však děti nepřežily déle než několik dní. Dnešní úroveň péče o předčasně narozená vícerčata však dává dětem Halimy Cisse velkou naději na život.
První zaznamenaná devaterčata se narodila v Austrálii roku 1971. Jednalo se o pět chlapců a čtyři dívky. Dvě děti se narodily mrtvé, do šesti dní od porodu zemřeli i ostatní novorozenci. Stejný počet dětí narozených roku 1999 v Malajsii nepřežil déle než šest hodin od porodu.
I porody osmerčat jsou problematické a jen velmi zřídka přežijí všechny děti. Jediný doložený případ nastal roku 2009 v Kalifornii. Šesti chlapcům a dvěma dívkám počatým za pomoci lékařů je nyní dvanáct let a jsou zdraví.
Autor: Aneta Střechová