Zlomyslní papoušci se přestěhovali do míst bez lidí. Těm přitom kradli peněženky a dělali další lumpárny

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Papousek kea
Zdroj: Shutterstock

Vzácní a vysoce ohrožení alpinští papoušci na Novém Zélandu pravděpodobně odletěli do hor, aby se vyhnuli lidem, tvrdí vědci a dodávají, že jejich přizpůsobivost by jim mohla pomoci přežít klimatickou krizi. Tématem se zabývá článek zveřejněný v deníku The Guardian.

Alpinský papoušek je považován za jediného alpského papouška na světě. Vědci analyzující historii přírody však zjistili, že se papoušci kdysi vyskytovali i v jiných částech země.

Může žít kdekoliv

Druh, který se odhodlal pro odlet do hor, je obzvláště zranitelný vůči klimatické krizi. Jak se planeta ohřívá, ustupuje vysokohorské prostředí, do hor se tlačí konkurenceschopnější nížinné druhy a druhům, které žijí v alpských podmínkách, může hrozit vyhynutí.

Výzkum v Evropě například zjistil, že až dvacet dva druhů zvířat studovaných na ledovcích v italských Alpách zmizí z oblasti současně s ledovci.

Docent Michael Knapp, jeden z hlavních autorů výzkumu, uvedl: „Fyziologicky nic nebrání tomu, aby tento druh papouška přežil v nižších nadmořských výškách. Přežije od hladiny moře až po tu vysokohorskou.“

Řekl také, že myšlenka, že se papoušek přestěhoval proto, aby se vyhnul lidem, byla stále spekulativní a nebylo dostatek informací k prokázání jakéhokoli vztahu mezi rozšiřováním lidských obydlí a návratu ptáků zpět do hor.

Vzhledem k tomu, že by byl tento druh papouška schopen přežít na různých místech, mělo smysl zkoumat, jaký byl hlavní důvod jeho přesunu. „Co odlišuje alpské podnebí od podnebí v nízko položených novozélandských místech?“

Hvězda na titulní stránce

Alpinský papoušek se zajisté již dříve dostal do konfliktu s lidskou populací Nového Zélandu. Je to obzvláště inteligentní, zlomyslný a zvídavý druh, známý svou láskou k útokům na gumové stěrače čelního skla na autech všech návštěvníků hor.

Za dlouhá léta se papoušci několikrát objevili na titulních stránkách časopisů. Na fotografiích se například procházeli s turistickými taškami, kradli peněženky a v jednom případě uletěli s pasem skotského turisty.

Mezi farmáři získali proslulost pro útoky a občasné zabíjení ovcí. Útoky tak brzy pobouřily chovatele ovcí a vláda rozdávala odměny za zobáky těchto ptáků. Zákon umožňující lov alpinských papoušků byl platný po dobu sto let až do roku 1970.

Pokud se začne zhoršovat globální oteplování, mohli by se papoušci vrátit do novozélandských lesů. Vědci se však modlí za co největší zimu, aby mohli žít papoušci v krajině, kterou si sami vybrali.

Autor: František Olša



Související články