Již ráno před vynesením rozhodnutí o zrušení verdiktu, který zaručoval federální právo na potrat, se před budovou soudu ve Washingtonu scházeli lidé. Většina z nich byla proti zrušení, ačkoliv malá skupina zde zrušení verdiktu přivítala. Po vyhlášení rozhodnutí začaly v některých městech nepokoje, jinde je teprve očekávají.
O zrušení federálního práva na potrat, které bylo zaručeno verdiktem Roe vs. Wade z roku 1973, se rozhodlo v poměru 6:3. „Podle mého názoru je to pro zemi smutný den,“ uvedl rozhořčený americký prezident Joe Biden.
Některé státy již vydaly zákaz potratů
Zrušení verdiktu sice automaticky neznamená plošné zrušení potratů, ale dává prostor jednotlivým státům, aby samy rozhodly.
Ihned po vynesení rozsudku se k omezení potratů rozhodly státy Arkansas, Louisiana, Kentucky, Jižní Dakota, Missouri, Oklahoma a Alabama, jak jsme psali zde.
Další dva státy, Mississippi a Severní Dakota, čekají na schválení generálních prokurátorů. O zrušení potratů rozhodl i Wyoming, kde rozhodnutí nabyde účinnosti po 5 dnech. Státy Idaho, Tennessee a Texas již také rozhodly o zrušení a zákaz nabyde platnosti za 30 dní.
Na rozhodnutí amerického nejvyššího soudu reagovali naštvaní Američané protesty napříč USA. Největší protesty pak probíhaly právě ve státech, které již potvrdily zrušení.
Protesty byly rozehnány slzným plynem
Dle Novinek se například v arizonském Phoenixu sešlo tisíce protestujících, které následně členové SWAT týmu rozehnali slzným plynem.
#Arizona – Outside the State Capitol Building in #Phoenix, as large protest crowds converge at the entrance banging on windowspic.twitter.com/3ceikuytSj
— CyclistAnons (@CyclistAnons) June 25, 2022
Demonstranti zde skandovali „my body, my choice“ neboli v překladu „moje tělo, moje volba“.
#PHOENIX: See the moments the crowd of demonstrators rush the front of the Arizona Capitol and began banging on the door. DPS deployed teargas several times to disperse the crowd. #Arizona #RoeVsWade #Proteset pic.twitter.com/c9VgargvwS
— LLN Jack | Phoenix Metro (@LLN_Jack) June 25, 2022
Ke střetu s policií došlo i v hlavním městě Washingtonu. „Tohle nebude znamenat konec potratů, ale jen konec bezpečných potratů. Budeme mít vyšší úmrtnost žen než kdykoli předtím. Je to něco, o čem jsme si nikdy nemysleli, že se stane. A teď, když se to děje, každý o to víc cítí, že je potřeba se tomu postavit a něco s tím dělat,“ uvedla dle iROZHLAS jedna z protestujících jménem Alexis.
Potratové kliniky zavírají
Po vynesení rozhodnutí a následném rozhodnutí států začaly okamžitě zavírat potratové kliniky. Jednou z nich je například klinika Little Rock v Arkansasu.
Zde se dokonce sešli protipotratoví aktivisté a pokřikovali na ženy, které se zde nacházely.
Stejné to bylo i v Louisianě, která také patří mezi státy, kde zákaz potratů začal okamžitě platit. Byla zde zavřena jedna ze tří potratových klinik.
Současná situace bude dle mnohých rozdělovat chudé a bohaté ženy. Ty bohaté budou mít možnost na potrat odcestovat, ty chudé budou odkázané na ilegální procedury.
Na rozhodnutí soudu reagovaly některé velké firmy s tím, že svým zaměstnankyním uhradí případné náklady s provedením potratu v jiném státě. Mezi tyto firmy patří například Walt Disney, Starbucks, Tesla, Yelp, Airbnb, Neflix či JPMorgan Chase.
Zdroj: Novinky, Seznam Zprávy, iRozhlas, Twitter
Autor: Soňa Jiroutová