Mnoho lidí si myslí, že na věku u prvního milování až tak nezáleží. Že pokud ho někdo dlouho odkládá, má k tomu především osobní nebo náboženské důvody. Málokdo by si ale pomyslel, že věk, ve kterém přijde žena o panenství, může mít později vliv na její zdraví. A stejně tak i věk, kdy má své první dítě.
První milování má u mužů také jistý vliv, avšak z genetického hlediska jsou to především ženy, u kterých se může zdravotní stav v pozdějším věku hodně změnit s ohledem na to, v kolika letech se poprvé milovaly a kdy měly první dítě.
Vzdělání je důležité
V posledních letech se mentalita lidí mění. Hodně osob se snaží s pohlavním stykem čekat na správného partnera, znalosti o antikoncepci jsou navíc stále větší, a nestává se tak tolik případů nechtěného otěhotnění jako v minulých letech.
„Věděli jsme, že načasování toho, čemu říkáme reprodukční nástup, tedy věk při prvním pohlavním styku, do značné míry souvisí se sociálními a environmentálními faktory, jako je získání vyššího vzdělání a dostupnost antikoncepce,“ uvádí profesor Mills, odborník na genetiku.
To vše má vliv na to, kdy se žena rozhodne ve svém životě něco změnit. Od toho, v jakém věku pak k významným genetickým krokům dojde, se teoreticky odvíjí i náš zdravotní stav.
Vliv na zdraví
Studie překvapivě prokázala, že vliv genů na to, kdy mají ženy první dítě, se v průběhu let zvýšil. Geny měly na narození prvního dítěte větší vliv u žen narozených v roce 1965 (22 %) než u žen narozených v roce 1940 (9 %).
V souvislosti s následným zdravím se ukázalo, že lidé, kteří byli geneticky náchylní k odložení prvního milování nebo prvního porodu dítěte, měli lepší zdravotní výsledky a obecně delší život.
Samozřejmě není pravidlem, že pokud budete své panenství střežit a přijdete o něj později, je to zaručený lék na dlouhověkost. Ale svým způsobem to určitý vliv na vaše zdraví mít může.
Zdroj: CNN
Autor: Šárka Cvrkalová