Z legend a vyprávění to skoro vypadá, že jejich život byl plný lásky, dobrodružství a akce. Veřejnost jim v době velké hospodářské krize v čtyřicátých letech minulého století fandila. Nicméně Bonnie Parker a Clyde Barrow byli zločinci, kteří se nezastavili před ničím.
Bonnie Parker a Clyde Barrow si byli souzeni. Děti velké hospodářské krize se spojily, aby společně čelily nespravedlnosti a bídě, které je provázely celým dětstvím.
Společně byli silnější, jejich láska byla intenzivní a nezastavila se před ničím. V jejich případě to ale bylo bohužel špatně.
Obyčejný život ji nebavil
Bonnie Parker se narodila 1. října 1910 a byla dcerou texaského zedníka a švadleny. Až do druhého ročníku na střední škole vedla obyčejný život, pocházela ze slušné rodiny.
V duchu ale toužila po dobrodružství, a proto v šestnácti letech utekla se svým tehdejším přítelem, zlodějíčkem Royem Thorntonem, za kterého se později i provdala. Její manžel brzy po svatbě ale skončil ve vězení.
Bonnie obyčejný život nebavil, maloměstský život ji nudil, a tak si našla práci jako servírka. Manželství moc dlouho nevydrželo, ale pár se nikdy nerozvedl.
V den své smrti měla na své ruce stále zásnubní prsten. Nicméně v roce 1930 potkala v Texasu Clydea Barrowa, který jí totálně změnil život.
Dětství neměl jednoduché
Clyde Barrow se narodil 24. března 1909, pocházel z Texasu a byl pátým dítětem ze sedmi synů chudé farmářské rodiny. Početné rodině poskytoval střechu nad hlavou pouze stan.
Dospívání pro něj proto nebylo jednoduché. Společně s bratry se živil krádežemi a už v roce 1930 byl za mřížemi. A právě zde spáchal svou první vraždu.
Svému spoluvězni, který ho sexuálně obtěžoval, rozbil kovovou tyčí lebku, ale vinu na sebe vzal jiný vězeň, který si odpykával doživotní trest.
Od spoluvězně si také nechal useknout oba palce na nohou, aby se vyhnul nuceným pracím. Clyde svůj život považoval za nešťastný, nesnášel chudobu, ve které vyrostl.
S devatenáctiletou Bonnie se Clyde potkal v roce 1930 v domě společných přátel. Bonnie se v tu dobu starala o nemocnou kamarádku, hned se do sebe zamilovali.
Barrow Gang je tady
Společných nocí si ale moc neužili, protože právě v tom roce šel Clyde do vězení. Bonnie se ale stala jeho komplicem. Do vězení propašovala pistoli, díky které z vězení uprchl.
Od té doby byli nerozluční a začala jejich cesta plná krve, střelného prachu a dobrodružství. Na to, aby začali přepadávat banky a čerpací stanice ve velkém, byli sami příliš slabí.
Do jejich gangu, který se zformoval okolo roku 1932 a pojmenovali ho Barrow Gang, se tehdy zapojil Ray Hamilton, o kterém se tvrdí, že byl Clydeův sexuální partner ve vězení.
Zapojil se i Clydeův bratr Ivan alias Buck a jeho manželka Blanche. Část veřejnosti je brala jako romantické vyděděnce a rebely, kteří vraždili a stříleli, když bylo potřeba.
Vždycky vyvázli živí
Policie se sice opakovaně snažil gang dopadnout, ale z divokých přestřelek vždycky milenci vyšli živí. Jejich životy se ale přeměnili jen na neustálé skrývání a přemisťování.
Bylo jedno, zda zabili policistu, který se je snažil dopadnout, nebo farmáře, který se jim náhodou připletl do cesty. Kdo jim vstoupil do mušky, byl zabit, nebo unesen.
Osudová chyba nastala, když přepadli vězeňský transport, kde byl i Hamilton. Společně s ním unesli i několik dalších trestanců, kteří se pak stali členy gangu.
Členové se ale nedokázali dohodnout a milenci zpanikařili. Clyde se obával, že by Hamilton mohl něco vyzradit, a proto se rozhodl, že ho zabije. Domluvil si s ním schůzku na opuštěném místě.
Smyčka se utahuje
Oba popíjeli a z legrace stříleli na ptáky v okolí. Střelby si všimli projíždějící policisté. Oba muži zpanikařili a policisty zastřelili.
V té chvíli se veřejnost k Bonnie a Clydeovi otočila zády. Lidé si konečně všimli, že nejde o dva romantické hrdiny, kteří bohatým berou a chudým dávají, ale o chladnokrevné vrahy nevinných lidí.
Na jejich hlavy byla vypsaná tučná odměna a do jejich hledání se pustily týmy policistů v čele s Frankem Hamrem. Smyčka se začala utahovat a někteří členové gang opustili. Koncem šedesátých let promluvil jeden z přeživších, který řekl, že být členem bylo peklo.
Rok 1933 byl začátkem jejich konce. Při přestřelce byl Clydeův bratr postřelen a za pár dní byl se svou ženou zatčen. Za pět dní zemřel. Další člen William Jones byl toho roku chycen a jeho výpověď pomohla k dopadení milenců.
Nezemřela zbytečně?
Osudný sem jim stal 23. květen 1934. Do toho roku za sebou měli desítky krádeží aut, vyloupení bank či malých obchodů. Na benzínových pumpách zabili až 13 lidí.
Policisté sledovali pár nepřetržitě od února 1934 a postupně dokázali předvídat, kam bude směřovat. Policejní jednotka si na pár počkala v opuštěné Louisianě, muži zákona neměli žádný zájem nechat Clydeův Ford ujet.
Hned první výstřel prostřelil Clydeovu hlavu a výkřik vyděšené Bonnie policistům stačil k tomu, aby zahájil šílenou palbu. Ta pokračovala i ve chvíli, kdy auto zastavilo a všem muselo být jasné, že oba milenci jsou mrtví. Policisté vystřelili celkem 130 kulek, každý z milenců jich schytal přes padesát.
Veřejnost i média ale policii později velmi kritizovaly. A to hlavně kvůli Bonnie. Ta se totiž údajně nepodílela ani na jedné z vražd, které gang spáchal.
Příběh Bonnie a Clydea se nicméně stal americkým mýtem. Napsalo se o něm desítky knih a několik filmů. Známý je hlavně ten z roku 1967, ve kterém si zahráli Faye Dunaway a Warren Beatty.
Zdroj: e15.cz, stoplusjednicka.cz, muzivcesku.cz
Autor: Barbora Turková