Roku 1981 se proslavil spisovatel Thomas Harris svým románem Červený drak. Především jedna z postav knihy velmi zaujala čtenáře. Byl to šílený psychiatr, který si liboval v jezení lidského masa — Hannibal Lecter. Nikdo by nejspíše nečekal, že má tato postava předobraz v reálném člověku.
Harris se rozhodl, tehdy ještě jako novinář, navštívit mexickou státní věznici Nuevo León. Tam měl domluvenou schůzku s mužem jménem Dykes Askew Simmons. Američanem, který byl za trojnásobnou vraždu odsouzen k smrti. Novinář se s ním sešel na ošetřovně, kde mu zrovna lékař ošetřoval střelnou ránu, která byla následkem jeho nepovedeného útěku.
Zajímavý lékař
Harrisovu pozornost ale víc upoutal muž, který Simmonse ošetřoval. „Byl to malý, pružný muž s tmavě černými vlasy, oplýval jistou elegancí,“ popsal. Oba muži si začali povídat. Spisovatele zaujalo, jaké otázky mu lékař klade a z nějakého důvodu měl z rozhovoru husí kůži.
Ten zřejmě probíhal velmi podobně, jako tomu bylo ve filmu Mlčení jehňátek, kdy spolu hovoří agentka Starlingová a Hannibal Lecter. Doktor mluvil o Simmonsovi, o jeho vražedných pohnutkách. Ptal se Harrise na otázky, na kterých jasně demonstroval svou inteligenci i komplikovanou osobnost. To Harrise velmi zaujalo.
Doktor a vězeň zároveň
Novinář později zjistil, že doktor Salazar, jak mu začal říkat, není vůbec zaměstnancem věznice, nýbrž je sám vězněm. „Doktor je vrah,“ řekl mu dozorce. „Jako chirurg dokázal zabalit oběť do překvapivě malé krabice. Nikdy neopustí toto místo. Je šílený.“
Jak si Harris později zjistil, dozorce měl pravdu. Lékař se jmenoval Alfredo Ballí Treviño a pocházel z prominentní rodiny žijící v Tamaulipasu. On i jeho sourozenci byli jejich otcem vedeni ke studiu kvůli lepší budoucnosti. Treviño představy otce naplnil a vystudoval medicínu.
Vražda z vášně?
Vše se změnilo v roce 1959, kdy měl dostudováno a pracoval, aby si získal potřebnou praxi. Jednoho dne se pohádal se svým milencem Jesúsem Castillem Rangelem. Treviño vzal nakonec skalpel a rozřízl muži hrdlo, poté jeho tělo rozřezal na ty nejmenší části, dal do krabice a zakopal na prázdném pozemku.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Tělo pak objevila náhodou jeho známá. Lékař tak dostal trest smrti. Navíc byl ještě podezřelý ze zabíjení stopařů, nikdy mu to však nebylo dokázáno. Trest mu byl nakonec snížen na dvacet let. Po jeho uplynutí se vrátil zpět do svého města, kde pokračoval v lékařské praxi. A to až do své smrti v roce 2009.
Autor knih prozradil, že postava Hannibala Lectera je složená z několika vražedných charakterů. Kromě výše zmíněného lékaře se také inspiroval Tedem Bundym, Edmundem Kemperem a kanibalem Issei Sagawou. Ať už byl jeho předobrazem kdokoliv, postava psychiatra kanibala je jednou z nejděsivějších vůbec. A mistrovský výkon jeho filmového představitele Anthonyho Hopkinse to vše jen podtrhává.
Zdroj: Biography.com
Autor: Markéta Mladá