Skandál, který v 17. století neměl obdoby. Ve Francii se do něj zapojila i vysoká šlechta a speciální tribunál, který kvůli němu vznikl. Ten ukázal prstem na královu milenku Madame de Montespan.
Případ začal v roce 1675 a skončil v roce 1682. Vžilo se pro něj označení Jedová aféra. V té době vládl ve Francii Ludvík XIV., na kterého měla vliv čarodějka a věštkyně Catherine Monvoisin. Kromě léčivých lektvarů míchala i nápoje lásky či smrtící jedy. Říkalo se jí La Voisin a stála v čele věštců a travičů.
Pro královu lásku cokoliv
Bylo to blízká přítelkyně královy oficiální milenky Madame de Montespan, která měla s králem sedm dětí a byla to velmi žárlivá žena. La Voisin míchala pro Montespan různá afrodisiaka, ochranné amulety a pořádala pro ni černé mše.
Králova milenka neměla žádné zábrany a bezpodmínečně chtěla, aby ji král věčně miloval. S tím jí pomáhala právě čarodějka.
Chorobná žárlivost de Montespan ji ale pohlcovala a rozhodla se, že otráví nejen královu milenku, svou rivalku, ale i samotného Ludvíka. Požádala proto, aby jí La Voisin namíchala jed pro oba. Nicméně nic nefungovalo, žádné triky ani čáry. V tu dobu se ale už okolo obou žen začala utahovat smyčka a spiknutí bylo odhaleno.
Dodnes je tam cítit pach masa
La Voisin ukázala prstem na královu milenku, která si věštbu měla objednat v roce 1667. Králi došlo, že se jedná o zločineckou síť, a proto nechal obnovit speciální tribunál, který se během 16. století používal pro souzení čarodějnic.
Král chtěl nejprve všechny nechat popravit, a to nezávisle na jejich postavení, pohlaví či věk. Mezi viníky figurovali i vysoce postavení šlechtici.
Celkem bylo odsouzeno na smrt 34 osob. Mezi nimi i La Voisin, která byla zatčena, uvězněna a odsouzena za čarodějnictví. Upálena byla na hranici uprostřed náměstí Place de Grève v roce 1680.
Upálen byl i abbé Guibourg, který oběma ženám pomáhal. Říká se, že na dotyčném náměstí je dodnes občas cítit pach spáleného masa a nepříjemný tlak rozčíleného davu. Hlavně během zimních nocí.
Milence se nic nestalo
Během mučení dva lidé zemřeli a velké množství zúčastněných osob dostalo doživotní tresty. Pro šlechtice bylo vyhrazeno vypovězení z Francie, které ale muselo vejít v platnost. Popraviště v jejich případě nikdo moc nečekal.
A co se stalo s Madame de Montespan? Přestože to byla hlavně ona, kdo se chtěl zbavit krále a jeho milenky, nikdy za to nebyla oficiálně vyslýchána. I když už nebyla královou favoritkou, dvůr neopustila.
Pokračovala ve svém způsobu života, včetně pořádání velkých slavností. V roce 1691 přesto odešla z francouzského Versailles a zemřela v Paříži v roce 1707.
Zdroj: novinykraje.cz, zoommagazin.iprima.cz
Autor: Barbora Turková