Příběh Grigoriho Rasputina je celosvětově známý. Chudý rolník, který se za podivných okolností stal mnichem a léčitelem. A nakonec okouzlil celou carskou rodinu. Jeho iracionální vliv vzbuzoval spoustu otázek a ještě více podezření. Což se mu nakonec stalo i osudným. Ale věděli jste, že trpěl tiky a že se klidně několik měsíců nekoupal?
Rasputin se narodil na Sibiři v roce 1869. Carské Rusko už mělo své problémy a touha po revoluci už se nějakou dobu vznášela ve vzduchu.
Ne však v Rasputinově domově. Jeho rodné město Pokrovskoje bylo příliš zapadlé. Lidé tam spíše řešili zemědělství než politiku či náboženství.
Stejně tak to měl i Grigorij. V 18 letech se oženil s místní dívkou a měl s ní několik dětí. Tři však zemřely velmi malé. Podle historiků to byl jeden z důvodů, proč se Rasputin náhle přiklonil k náboženství.
Vypravil se do kláštera, ve kterém žil s ostatními poutníky. Spoustu času také strávil s mnichem, který žil mimo klášter a který zřejmě ovlivnil celé jeho vnímání Boha.
Začal získávat příznivce
Rasputin začal bloumat po Rusku a domů k rodině se vracel jen výjimečně. Což vlastně nakonec přivítali. Rasputin totiž svou rodinu terorizoval jakousi přílišnou náboženskou horlivostí. Zřejmě díky svému charismatu začal ale získávat příznivce na své cestě. Dokonce se o něm začalo říkat, že má zázračné léčitelské schopnosti. A on to samozřejmě nepopíral.
Je celkem překvapivé, že dokázal ovlivňovat tolik lidí, když přihlédneme k jeho zvláštnímu chování.
Podle dochovaných pramenů trpěl jakousi samomluvou, což je u mnichů, kteří spíše skládají slib mlčení, celkem neobvyklé. Stejně působily i jeho tiky. Při jeho kázáních mu často škubaly ruce, obličej a někdy i celý trup.
Nepochopitelný úspěch u žen
Jeho kázání začalo pomalu přitahovat davy, ve kterých se začaly objevovat i důležití lidé. Právě oni ho dostali až do Petrohradu.
Zde se snažil vmísit k ruskému dvoru. Mnoho lidí ho ale stále považovalo za obyčejného „sedláka“. To se týkalo většinou mužů. U žen měl totiž Rasputin úspěch vždy.
Kontroverzní kazatel měl kolem sebe skupinu obdivovatelek, kterým říkal „malé dámy“, jejichž chování odpovídalo členkám nějaké sekty.
Snažily se získat Rasputinovo nedojedené jídlo, líbaly mu prsty a měly s ním pohlavní styk navzdory tomu, že se dokázal i měsíce nekoupat.
Carský dvůr
Tato prazvláštní Rasputinova pověst uchvátila i samotného cara Mikuláše II. Ještě více jeho manželku, jejíž důvěru si stoprocentně získal při léčbě hemofilie jejího syna.
Rasputin se tak začal pomalu vměšovat i do státních záležitostí. To se samozřejmě nelíbilo šlechtě, která z něj měla strach. Začala tedy uvažovat, jak ho odstranit.
Jeho vraždu nakonec osnoval kníže Felix Jusupov, který si vzal jednu z carských neteří. Nelíbilo se mu totiž, že Rasputin navrhoval, aby Rusko uzavřelo mír s Německem a Rakouskem.
Mnich byl toho názoru, že lidé jsou z války a jejích následků příliš vyčerpaní a další její protahování povede jen k nevyhnutelné vzpouře.
Smrt napočtvrté
Kníže bral tento názor jako vlastizradu a 29. prosince 1916 se společně se svými kumpány pokusil Rasputina zavraždit. Když nezabralo otrávené víno, střelili ho do hrudníku, Rasputin ale dál žil.
Nakonec ho zbili a hodili do ledové řeky. Až pitva prokázala, že Rasputin zemřel až v řece, navíc měl na rukách rány z toho, jak se snažil dostat z vody ven.
Jak ale historie ukázala, Rasputin měl pravdu. Otázkou zůstává, co by se stalo, pokud by car opravdu ukončil válku s Německem?
Došlo by ke Kerenského převratu, bolševické revoluci nebo k velké čistce? K moci by se pravděpodobně nedostal ani Stalin, což by ovlivnilo celou druhou světovou válku.
Zdroj: Allthatsinteresting.com
Autor: Markéta Mladá