Léto je oficiálně v plném proudu a s ním přicházejí i extrémně vysoké teploty. Extrémní horko – známé také jako vlna veder – obecně označuje období, kdy jsou teploty mnohem vyšší nebo vlhčí než průměr. Není výjimkou, že se teploty v Česku přes léto pohybují vysoko přes třicet stupňů, což ne každému může dělat dobře. Vlny veder nesou také četná zdravotní rizika, a proto je dobré připravit se na ně. Co můžete udělat pro své zdraví a jak vlny veder přečkat bez nudy?
Jak zvládnout vedra a nenudit se v chladu?
Během vlny veder by veškeré venkovní aktivity měly být omezeny, pokud teplota překročí 30 stupňů Celsia, protože hrozí zvýšené riziko úpalu. Ne každý má však radost z toho, že by měl zůstat během vlny veder doma. Jak se zabavíte pokud nejste domácí typ?
Vyzkoušejte, jak kvalitní je vaše připojení k internetu a zahrajte si nějaké ty hry. Můžete vyzkoušet vše od online kasina až po bingo. Navíc pokud si chcete užít hodně zábavy, můžete využít skvělé nabídky, jako je Tipsport akční kód, které mnohé stránky nabízejí.
Pokud preferujete jiný druh zábavy, třeba něco bez techniky, skvěle se může hodit třeba malování nebo ruční práce. Zabavíte se, zabijete čas a ještě posílíte své motorické schopnosti.
Dodržujte zásady pro vaše zdraví
Během dne, kdy panují vysoké teploty, je také dobré myslet na několik zásad, které vám pomohou předcházet zdravotním problémům. Patří mezi ně:
-
Udržujte si hydrataci pravidelným pitím vody a pravidelnými přestávkami, pokud je to možné.
-
Vyhýbejte se nápojům s vysokým obsahem cukru a kofeinu, jako jsou energetické nápoje.
-
Fyzicky nejnáročnější práci vykonávejte dříve během dne, kdy jsou teploty nižší.
-
Věnujte pozornost příznakům onemocnění z horka, jako je silné pocení, křeče, slabost a závratě.
-
Vyhněte se vysoké námaze a náročným pohybovým aktivitám venku, především během období intenzivního slunečního svitu.
Pitný režim je základ
Během extrémního horka může vaše tělo velmi rychle ztrácet tekutiny, což vede k dehydrataci. Když je někdo vystaven zvýšenému teplu, musí srdce pořádně zabrat, protože tělo musí pumpovat více krve, aby se udrželo nepřetržité odpařování přes kůži.
Během horka je také dobré pít minerální vodu, protože lidské tělo ztrácí hodně tekutin a minerálů potem. Pokud pracujete v horku, dobrým pravidlem je vypít jeden šálek každých 15 až 20 minut. Pití v kratších intervalech je účinnější než pití velkého množství zřídka.
Vyhněte se studeným sprchám
I když vám mozek při stoupajících teplotách říká, abyste si dali studenou sprchu, nemusí vám to z dlouhodobého hlediska pomoci zůstat v pohodě.
Je to možná neintuitivní, ale velmi studená sprcha nebo sezení přímo před výkonnou klimatizací může situaci ještě zhoršit. I když se budete dočasně cítit lépe, pravda je, že vaše tělo zareaguje odvedením krve od pokožky směrem k jádru – což ztíží pocení a ochlazování, když se vrátíte do vyšších teplot.
Sprchujte se proto spíše vodou vlažnou a vyhněte se také pití velmi studené vody. Ušetříte se tak velkým teplotním šokům.
KOMERČNÍ SDĚLENÍ