Skupina žen v Maďarsku ve vesnici Nagyrév měla přezdívku Angel Makers. I ona se zapsala do kroniky kriminality. Své oběti ženy trávily a podle zdrojů jich mohou mít na kontě několik desítek.
Ve středním Maďarsku leží Nagyrév. Zemědělská vesnička jihovýchodně od Budapešti má asi 800 obyvatel. Na počátku 20. století to bylo klidné a nenápadné místo, komunita lidí držela při sobě.
Co Nagyrév ale chybělo, byl dobrý doktor. Ten, kdo lékařskou péči potřeboval, měl velmi omezené možnosti.
Záhadná žena, o které nikdo nevěděl, co si myslet
To se ale změnilo v roce 1911, kdy do vesnice přišla žena jménem Zsuzsanna Fazekas. Místo toho, aby lidem pomáhala a léčila je, jim spíše pomáhala na onen svět.
Do patnácti let byla po celé Evropě známá jako samozvaná vůdkyně žen, které byly obviněné za to, že lidi trávily. Byly známy jako „The Angel Makers of Nagyrév“.
Když Zsuzsanna do vesnice přišla, nikdo nevěděl, co si o ní má myslet. Její manžel záhadně zmizel, žena působila tajemně, ale měla dobré reference a zkušenosti jako porodní asistentka.
Právě porodní asistentky měly u lidí velký respekt, zvláště v dobách starého Egypta. Postupem času byly tyto ženy obviněny církví z čarodějnictví a porodů se ujali především muži.
Přesto si těhotné ženy bez porodních asistentek nedokázaly svůj porod představit a byly rády, že vedle sebe někoho takového mají. Zsuzsanna se pro ženy stala velmi důležitou.
Obviněna z potratů
Za Rakouska-Uherska dívky vstupovaly do předem domluvených manželství se staršími muži a rozvod nebyl možný.
Když jim muži odešli bojovat, ženy neměly peníze, podporu rodiny, zkrátka nic. Bez mužů se ale ve vesnici neocitly, protože během první světové války zde byl zajatecký tábor.
Zajatci zde pracovali na farmách a často se stali milenci místních žen. Jedna žena měla klidně tři až čtyři muže.
V tu dobu vstupuje na scénu Zsuzsanna, která v období od roku 1911 do roku 1921 byla až desetkrát obviněna z nezákonných potratů. Obyvatelé vesnice ji ale viny vždycky zprostili.
Vražedná vesnice
Když se po válce muži vrátili, mnoho z nich si neslo z bojů zranění nejen na duši, ale hlavně na těle. A ta dost často nešla vyléčit.
Jejich manželky se začaly obracet na Zsuzsannu, která jim nabídla jedinečný lék. Tím byl roztok arsenu, který se sice po mnoha staletí používal v medicíně, ale ženy ve vesnici jím začaly trávit své manžely.
Arsen se dostal do vodních zdrojů a otrava jím vypadala jako příznak cholery. Pro spoustu vrahů představoval arsen dokonalý zločin.
Zsuzsanna začala přemlouvat ženy, aby arsenem trávily své manžely. Spolčila se se Susi Olah, která na úmrtní listy psala jiné příčiny úmrtí než otravu arsenem. Susi měla totiž s otravami zkušenosti. Když jí bylo 18 let, otrávila svého manžela.
Informace se ženskou komunitou ve vesnici brzo rozšířily po okolí a ženy brzo trávily nejen manžely, ale i děti či ostatní členy svých rodin.
Odhaduje se, že během 18 let, co Zsuzsanna žila ve vesnici, došlo až k 50 vraždám. Nagyrév si brzo vysloužila přezdívku „vražedná vesnice“.
Není ale jasné, jak byly nakonec vražednice odhaleny. Jeden student medicíny z vedlejšího města našel v těle oběti, které vyplavila řeka, velkou stopu arsenu, čímž se rozjelo vyšetřování.
Motivy byly různé
Maďarský historik Béla Bodó zase řekl, že o vraždách se začalo mluvit poté, co se do novin dostal anonymní dopis, který obvinil ženy z vesnice z hromadných vražd. Ať tak či onak, úřady byly nucené exhumovat těla z místního hřbitova. Až u padesátky z nich se v těle našly stopy arsenu.
Když si policie přišla pro Zsuzsannu, byla už mrtvá. Otrávila se vlastním jedem. U soudu nakonec stanulo 26 žen. Jejich motivy, proč se rozhodly vraždit, byly různé.
Některé přiznaly, že k nim manželé byli hrubí, jiné chtěly dostat pozemky svých mužů pod sebe, další zase tvrdily, že chtěly své muže uchránit před nástrahami války.
Nakonec bylo čtrnáct žen odsouzeno k smrti, ale na popraviště došly jen dvě. Dalších 12 dostalo svobodu.
Dnes je příběh vesnice Nagyrév už místní legendou, ale je možné, že inspiroval další. V nedaleké vesnici Tiszakürt byla nalezena další těla, ve kterých byly stopy arsenu.
Zdroj: syfy.com
Autor: Barbora Turková