Za zánik Djatlovovy výpravy prý mohla lavina. Znepokojující okolnosti smrti 9 lidí však mnohým nedají spát dodnes

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Ďatlova výprava
Zdroj: Public domain, via Wikimedia Commons

Ruští vyšetřovatelé po více než šedesáti letech znovu otevřeli případ nazvaný „Zánik Djatlovovy výpravy“. Jednalo se o smrt devítičlenné výpravy, která se vydala na túru na sever ruského pohoří Ural. Okolnosti jejich smrti a zohavená těla poskytovaly více otázek než odpovědí. Tehdejší vyšetřování bylo rychle uzavřeno a za viníka byla označena lavina. Mnoho lidí tomu však nevěřilo.

Devět studentů z místní univerzity se rozhodlo v lednu 1959 vyrazit na výpravu k vrcholu hory Otorten v pohoří Ural. Všichni byli zkušení turisté.

Když se ale ani po čtrnácti dnech od výpravy nikomu neozvali, spustilo se pátrání. Zapojila se policie i armáda. Nakonec byla těla objevena asi po týdnu.

Opustili bezpečné místo

Podle jejich deníků je při cestě přepadlo nepříznivé počasí. Rozhodli se tedy utábořit na jednom z horských svahů. Zde ale zápisy končí. Vyšetřovatelé nejprve objevili jejich stan, ten byl ale úplně zničený.

Vypadal dokonce, jako kdyby ho někdo rozřezal zevnitř. Také tam zůstalo několik bot. Turisté tedy museli odejít ve velkém spěchu.

Tato teorie se potvrdila, když se našla první těla, a to asi míli od tábora. Dva muži totiž leželi u malého ohniště pouze ve spodním prádle a bez bot.

Další těla tří lidí se našla opodál u velkého stromu. Zajímavé bylo, že tihle zemřelí měli na rukách škrábance a větve stromu byly polámané, jako kdyby se snažili vyšplhat nahoru.

Velké pohmožděniny

Další dva turisté byli nalezeni o kousek dál. Ti zas měli zranění, která vypadala, jako kdyby je někdo uhodil. Měli poraněné hlavy a zranění na zádech. I oni byli nedostatečně oblečení. Poslední dvě těla byla nalezena až o dva měsíce později v hluboké rokli.

Tato těla měla nejfatálnější zranění, jako je poškozená lebka a zlomený hrudník. Podle odborníků je musela způsobit síla srovnatelná s autonehodou.

Nejděsivější zranění ale měla Ludmila Dubinina, které chyběl jazyk, část rtu, oči, část obličejové tkáně a fragment lebeční kosti.

Radiace, nebo jen konspirace?

Zajímavé také bylo, že poslední dva nalezení na sobě měli oblečení svých zesnulých přátel. Takže to vypadalo, že zemřeli později než oni.

Co ale bylo nejvíc znepokojivé, že jejich šaty na sobě měly stopy radiace. Z toho důvodu se vyrojila řada konspiračních teorií. Tomu chtěla sovětská vláda zabránit, takže případ okamžitě uzavřela s tím, že turisty zabila lavina.

Této teorii mnozí nevěřili, především tamní obyvatelé. Ti tvrdili, že se na tomto místě laviny nevyskytují. Lidé tak přemýšleli o jiných alternativách.

Například zda nedošlo uvnitř skupiny k nějakému sporu, ale také zda na místě nebyla testována nějaká radioaktivní zbraň. Této teorii nahrával fakt, že na oblečení byly nalezeny stopy radiace, a taky svědectví jiné turistické skupiny, která tábořila 50 km od nich. Ta vypověděla, že viděla na obloze zvláštní oranžové koule.

Nové vyšetřování

Případ byl v roce 2020 opět otevřen. Vyšetřování nakonec potvrdilo původní verzi policie. Za smrt devíti turistů mohla zřejmě lavina a špatná viditelnost. Podle vyšetřovatelů nejprve udeřila lavina, která se hrnula směrem na stan.

Výprava ho tedy rychle opustila a snažila se dostat z dosahu laviny. Když se jim to podařilo, kvůli špatné viditelnosti nedokázali najít cestu zpět do stanu.

Někteří se snažili rozdělat oheň, jiní se snažili dostat zpět do stanu. Poslední trojice si nejspíš chtěla vyhrabat úkryt v zemi, čímž ale uvolnila další lavinu, která jim způsobila mnohačetná poranění. Dodnes se ale najdou lidé, kteří mají o této teorii pochybnosti.

Zdroj: Allthatsinteresting.com

Autor: Markéta Mladá



Související články