Začátkem dubna roku 1928 zemřel v Moskvě filozof, ekonom, spisovatel, žurnalista, lékař a člen frakce bolševiků Alexandr Bogdanov. Byla to kontroverzní postava ruské společnosti. Muž si dal za cíl, že vytvoří elixír mládí, což se mu překvapivě nepovedlo.
Alexandr Alexandrovič Bogdanov se narodil 22. srpna 1873 v Moskvě do učitelské rodiny. Studoval na několika univerzitách, byl zatčen a deportován.
V roce 1903 vstoupil do Ruské sociálně demokratické dělnické strany, a když se strana rozštěpila, přiklonil se k bolševické frakci.
Měl za kamaráda Stalina i Lenina
Bogdanov byl kontroverzní postavou, bolševik, který stranu opustil v roce 1917, nikdy už se do ní nevrátil. Přesto měl jako vědec u Lenina velký respekt a podporoval ho i Stalin.
Byl respektovaný jako neúnavný propagátor socialistického režimu, nadšený učitel, spisovatel a aktivní vědec a filozof.
Patřil mezi velmi vzdělané muže, který ale překvapil tím, že toužil po nesmrtelnosti. Začal experimentovat s krevní transfuzí, protože se mu líbila představa, že se omladí krví mladých lidí.
Jako pokusného králíka měl třeba sestru Lenina Marii nebo diplomata Leonida Krasnina, ale většinu zkoušel sám na sobě.
Fatální chyba, která ho stála život
Po několika pokusech si všiml zlepšení zraku, zastavení plešatění nebo dalších symptomů. Cítil se energičtěji, měl více síly, všechno šlo zkrátka hladce. Přátelé ho v jeho šílených pokusech podporovali, prý vypadal mladší.
Všechno by šlo hladce, až do 7. dubna 1928. Jeho lékařské pokusy se mu totiž staly osudnými. Přijal krev studenta, který trpěl malárií a tuberkulózou. Kromě toho měl jinou krevní skupinu.
Zemřel ve věku padesáti čtyřech let a někteří tvrdí, že spáchal sebevraždu, protože před smrtí napsal znepokojivý politický dopis.
I přestože Bogdanov měl spoustu politických nepřátel kvůli svým kontroverzním názorům, u ostatních měl takové renomé, že na jeho pohřbu o něm velcí komunisté mluvili s úctou.
Chválili ho za jeho intelekt, odvahu a oddanost vědě a lidskosti. Neopomněli ale poukázat i na to, že se rozešel se svým přítelem Leninem a podlehl ideologickým „omylům“.
Zdroj: Sciencedirect.com, Onlymen.cz, Wikipedia
Autor: Barbora Turková