Přemýšlíte, jak si co nejvíce užít léto a teplé počasí? Nestačí jen zvolit program a destinaci, kde svůj volný čas chcete trávit. Myslet byste měli i na své zdraví. Předejděte problémům, které jsou s létem spojené.
O pomoc a odborné rady jsme požádali garantku portálu MedicSpark.cz, lékařku Zuzanu Kožlejovou. Ta připomíná, že letní období je spojeno s odpočinkem, cestováním, většinou horkým počasím a spoustou aktivit.
Zdravotní problémy nás však mohou potkat kdykoli a kdekoli, zejména nám mohou znepříjemnit dlouho plánovanou dovolenou.
Nejčastěji se jedná o problémy, jako jsou:
● dehydratace,
● průjem a zvracení,
● horečky,
● úpal,
● alergické reakce,
● zranění.
Lidé si často neuvědomují, že v horku pijí opravdu málo tekutin, a mylně se domnívají, že jejich pitný režim je dostatečný. K dehydrataci se však přidávají další zdravotní problémy. Tekutiny z těla ztrácíme nejen močením, ale také dýcháním, pocením a stolicí. Potřeba vody se násobí při fyzické aktivitě.
Dehydratace spojená se zažívacími potížemi je během léta jedním z nejčastějších důvodů vyhledání lékařské pomoci nebo hospitalizace. Průjem a zvracení prohlubují negativní vodní bilanci. Je nutné znatelně zvýšit příjem tekutin, jinak hrozí narušení vnitřního prostředí a nutnost hospitalizace.
Pokud se dehydratace přidá k chronickému onemocnění, se kterým se člověk dlouhodobě léčí, mohou nastat závažné komplikace.
Další specifickou skupinou jsou děti a starší lidé, kteří jsou odkázaní na pomoc druhých. Zajistěte jim přísun tekutin, neustále jim nabízejte vodu a hlídejte, jaké množství vypijí. Starší lidé totiž nepociťují žízeň tak jako v mládí a v produktivním věku, takže u nich snáze dochází k dehydrataci.
Nezapomeňte, že základem pitného režimu je pitná voda, nikoli slazené nápoje. Přečtěte si více o pitném režimu a příznacích dehydratace.
Dalším pravidlem je přiměřený pobyt na slunci a nezbytná ochrana pokožky. Vyhýbejte se pochybným vodám, potravinám a aktivitám.
V teplých měsících se setkáváme s mnoha infekcemi souvisejícími s koupáním, nesprávným skladováním potravin nebo špatnou hygienou. Zvýšená teplota až horečka může být jedním z projevů infekcí.
Při infekcích se objevuje také slabost, únava a bolesti svalů nebo kloubů, potíže s močením nebo průjem a zvracení. Vyhněte se pofiderním stánkům, kde opravdu nevíte, jak je zajištěna hygiena.
Klidné chvíle odpočinku vám může znepříjemnit bodnutí hmyzem. Pokud je však spojeno s alergickou reakcí, může být i životu nebezpečné. V takovém případě je třeba okamžitě zavolat lékařskou pomoc.
Při cestách do exotických destinací si předem přečtěte informace o potřebném očkování. Také vaše cestovní lékárnička by měla být o něco větší.
Co si zabalit do cestovní lékárničky? V první řadě nezapomeňte na osobní léky, pokud se léčíte s nějakým onemocněním. Klidně si přibalte větší množství pro případ, že se cesta prodlouží.
Ve vaší lékárničce na dovolenou by neměly chybět následující věci:
● rehydratační roztoky, např. Enhydrol, Kulíšek,
● léky proti bolesti, např. ibuprofen, paracetamol, diklofenak,
● léky proti teplotě, např. paracetamol, ibuprofen,
● léky proti nadýmání a křečím, např. buscopan, simetikon (např. Espumisan, Sab
Simplex), drotaverin (např. NO-SPA), živočišné uhlí,
● léky proti průjmu, např. střevní adsorbencia – živočišné uhlí, diosmektit (Smecta),
střevní dezinfekční přípravky, např. Enditril,
● léky proti zácpě, např. glycerinové čípky, laktulóza, vláknina psyllium,
● léky proti nevolnosti a pálení žáhy, např. Maalox, Gaviscon, Kinedryl,
● léky proti alergickým reakcím, antihistaminika, např. cetirizin,
● kapky do očí, uší a nosu,
● zdravotnické prostředky k ošetření poranění – dezinfekční roztok, náplasti, obvazy,
● přípravky pro ošetření po bodnutí hmyzem, např. Fenistil a Dapis gel, acetátová mast,
● opalovací krém s ochranným faktorem SPF, pro osoby se světlou nebo citlivou pokožkou s vysokým stupněm ochrany.
Pokud se necítíte dobře a zdravotní potíže přetrvávají, navštivte lékaře.
Zdroj: Tisková zpráva MedicSpark