Vodní dýmka je v některých ohledech nebezpečnější než klasické cigarety. Voda odfiltruje jen minimum škodlivin

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Vodni dymka
Zdroj: Pixabay

Vodní dýmka je kuřácký nástroj s velmi dlouhou historií. I u nás jde o oblíbený druh zábavy, ačkoli příležitostný, dopřát si posezení u ní můžete například ve většině čajoven. Někteří lidé se domnívají, že kouření vodní dýmky není nebezpečné. Jsou ale na omylu.

Vodní dýmka se skládá z několika částí. Korunky (kde se nachází tabák a uhlík), těla naplněného vodou, hadice a náustku. Tabák se zahřívá pomocí uhlíku umístěného nad ním, vznikající kouř prochází vodou, kde se ochlazuje, a poté je vdechován uživatelem přes hadici.

Někteří lidé mají dojem, že voda škodliviny v kouři filtruje, uvádí Europian Code Against Cancer. To je sice pravda, odstraní jich ale jen opravdové minimum. Pokud seance u vodní dýmky i v několika lidech trvá zhruba hodinu, látky, které člověk vdechne, se v některých ohledech mohou rovnat až vykouření 100 cigaret.

Nebezpečí vodní dýmky

V první řadě je to množství kouře, které vdechujete. Během hodinového posezení u takzvané vodnice totiž můžete vdechnout množství, které byste normálně vdechli při vykouření zhruba 100 cigaret. Pokud je vás u dýmky více, množství se sice mírní, stále jde ale o velké nebezpečí pro vaše plíce, varuje Světová Zdravotnická Organizace.

Kromě kouře jsou problémem samozřejmě dehtové látky a oxid uhelnatý, který vzniká při spalování uhlíku. Kromě toho je vodní dýmka společenskou záležitostí. U kuřáků často dochází ke sdílení náustku a hrozí proto riziko přenosu infekčních nemocí.

Nakonec je tu samozřejmě nikotin, který je v dýmkách obsažen. Ten způsobuje i v tomto případě závislost, stejně jako u klasických cigaret. Navíc obvykle kouří člověk dýmku delší dobu v kuse a chuť na látky se tím pádem pozdeji projeví silněji.

Rituální kouření

Po zdravotní stránce neexistují žádné výhody kouření vodní dýmky. Někteří lidé se mylně domnívají, že bylinky nebo příchutě přidané do ní mohou tělu nějak prospět, to je ale nesmysl, píše ERS Publications.

Jedinou výhodou může být to, že se vodní dýmka využívá při rituálním kouření, pomáhá tedy lidem se socializovat a v určitém slova smyslu sbližovat. Také méně dráždí v krku, protože je kouř ochlazen vodou. To nicméně neznamená, že není škodlivá, doplňuje závěrem NSW Health.

Zdroj: Europian Code Against Cancer, NIH, ERS Publications, Světová Zdravotnická Organizace, NSW Health

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články