Blíží se Vánoce a s nimi se vyrojilo na bazarech mnoho podvodníků. A stále nacházejí své oběti

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Podvod
Zdroj: EugeneEdge / Shutterstock.com

Každou chvíli otevíráme v našich e-mailech informace o podvodech a varování, abychom nedělali to nebo toto. A stejně se stane, že najednou naletíme. Proč mají podvodníci stále koho podvádět?

Tento text popisuje vlastní zkušenosti autora.

Na sociálních sítích existují skupiny, které sdružují podvedené lidi nebo prostě jen upozorňují na podvod, se kterým se setkali.

Dokonce existují i webové stránky Podvod na bazaru, kde si také můžete najít aktuální druhy podvodů a konkrétní jména.

Podvod tak zřejmý, až stejně naletíte

Základem každého podvodu je věrohodný profil a spojení se známým jménem – bankou, dopravcem apod. A ve většině případů také správná gramatika.

Na podvod, ve kterém počítačově přeloženou češtinou někdo žádá, abyste otevřeli daný odkaz a něco tam vložili, málokdo reaguje. Na správně napsanou zprávu, slušné vystupování a věrohodný profil pak už reaguje více lidí.

Jak uvádí server Seznam Zprávy, jedná se často o podvody typu „bezpečná platba přes dopravce“ či právě „klikněte na odkaz“. Dost často po vás také kupující chce číslo karty s tím, že všechno zařídí.

Když si poté pročítáte tyto podvodné praktiky, tak si říkáte, že to ti lidé nemohli myslet vážně. Jak může být někdo tak hloupý? Ale někdy stačí prostě jen mít tzv. „den blbec“.

„Jednou jsem chtěla knihu a poptala jsem ji na facebooku, protože nikde nebyla k sehnání. Ozval se mi jeden člověk a mně bylo hned jasné, že je to podvod. O měsíc později se ozval další a já už jsem knihu tak chtěla, že mi úplně vypnuly senzory na podvodníky a já naletěla. A byla jsem dokonce tak hloupá, že jsem připlatila ještě za druhý díl, který měl mít údajně prodávající k dispozici,“ uvedla pro Přehledně 24 maminka z Prahy, jak se nechala napálit.

Jak se chránit?

Jak už bylo zmíněno, základem je komunikace a profil. Ačkoliv ani na to se nelze spoléhat, protože z osobní zkušenosti vím, že věrohodný profil lze vytvořit opravdu jednoduše.

Jednou jsem se tak objevila na stránkách podvodníků, protože si někdo vzal moje jméno, a dokonce stáhl veřejné profilové fotky z mého profilu. Bylo mi hrozně, zejména i proto, že jsem se objevila na černé listině.

Nejjednodušším a nejlepším trikem, jak zabránit podvodu, je nechat si vyfotit zboží s lístečkem, na kterém je jméno prodávající osoby a datum. Jedině tak máte jistotu, že daná osoba předmět opravdu má. I přesto však doporučujeme zaslání zboží na dobírku. Že prodávající zboží má, je jedna věc, zda ho pošle, je věc druhá.

Pokud vy prodáváte, tak po vás nikdo nemůže chtít vaši kreditní kartu. Nikdy proto nedávejte údaje z karty třetí straně.

Podvod ve smyslu „přijede dopravce a zaplatí vám“ je již profláknutý, ale také jej pro jistotu zmíníme. Je to právě ta situace, kdy po vás bude kupující chtít údaje z karty, aby zaplatil toho dopravce, který vám poté dá peníze zpět. No, možná by dal, kdyby někdy přijel.

V poslední době se také rozmohlo zasílání balíčků na dobírku. Firma vám pošle balíček na 1200 korun, který jste si neobjednali. A pak doufá, že se necháte napálit a ten balíček zaplatíte. Tato firma cílí na starší lidi, kteří balíček často převezmou.

Hlásit se to musí!

Když už se vám stane, že naletíte, vždy to hlaste na policii. I kdyby se jednalo jen o 200 korun, tak ty částky se postupně nasčítají.

Takový podvodník totiž nepodvedl jen vás, ale s největší pravděpodobností i stovky dalších. A když to každý nahlásí, je z toho už pěkná suma, za kterou bude podvodník souzený.

Zdroj: Podvod na bazaru, Seznam Zprávy

Autor: Soňa Jiroutová



Související články